kantor

Najmocniejsze waluty na świecie

Informacje o wartości danej waluty są bardzo cenne dla polskich inwestorów. Ludzie zadłużeni w mocnych walutach mają nie lada problem, aby spłacić pożyczoną kwotę w przeciwieństwie do tych, którzy w niej oszczędzają. Warto zatem wiedzieć, jakie waluty były tymi najmocniejszymi w mijającym roku względem polskiego złotego.

Frank szwajcarski na czele

Frank szwajcarski jest zmorą dla polskich inwestorów, którzy wzięli kredyt w tej walucie. W 2015 roku umocnił się on bowiem względem złotego aż o 10%. Dzięki temu jest to jedna z najchętniej kupowanych walut na świecie, ponieważ zapewnia bezpieczną przyszłość. Na początku 2015 roku osiągnął nawet kurs 5 zł, jednak ostatecznie stanęło na 3,91 zł. Podobną wartość uzyskał izraelski szekel (9,6%). Jest to jedna z dwóch walut, która nie uległa dominacji dolara i stała się jednym z odkryć mijającego roku osiągając w Polsce wartość 1 zł. Amerykański dolar, czyli najważniejsza rozliczeniowa waluta na świecie, zyskał na wartości w 2015 roku nieco ponad 9%. Ostatecznie kurs dolara ukształtował się na poziomie 3,87 zł, ale pod koniec listopada kosztował on nawet ponad 4 zł, co nie zdarzyło się od 11 lat. Wysoką pozycję wśród najmocniejszych walut minionego roku ma również dolar Hong Kongu, którego wartość wzrosła o 9%, a jego koszt wynosi ok. 50 gr. Warto dodać, że jest to trzecia najmocniejsza waluta względem dolara używanego w USA. Wysoki kurs charakteryzował również japońskie jeny. Mimo ogromnego zadłużenia w Japonii jen wciąż znajduje się w piątce najważniejszych walut świata. Za 100 jednostek trzeba było zapłacić w Polsce 3,21 zł, a jego wartość wzrosła w ciągu roku o 8,5%.

Brytyjski funt rośnie w siłę

Wysoki poziom stóp procentowych na Islandii sprawił, że wartość korony względem złotego wzrosła w 2015 roku o 8%. Za 100 jednostek tej waluty trzeba w Polsce zapłacić ok. 3 zł. 5,5% zyskała natomiast mało popularna w naszym kraju rupia indyjska. Dobra sytuacja gospodarcza w Indii sprawiła, że PKB rośnie tam w tempie 2%. Kuszące są również wysokie stopy procentowe, które osiągając 7% cały czas przyciągają nowych inwestorów. W Polsce za 100 rupii należy zapłacić 5,87 zł. O 4,7% umocnił się brytyjski funt, co oznacza, że Polacy pracujący na Wyspach Brytyjskich mogą liczyć na wzrost pensji. Obecnie kosztuje on 5,77 zł, a całkiem niedawno jego kurs wynosił nawet nieco ponad 6 zł, co było najwyższym wynikiem od 2005 roku.

Wiedza o prawidłowym działaniu gospodarki danego państwa i wartości pieniądza pozwala na sprawne funkcjonowanie kantorów wymiany walut, m.in. kantoru Alex, którego przeszkolony personel od 16 lat oferuje najlepsze indywidualnie negocjowane kursy oraz dyskrecję i bezpieczeństwo dokonywanych transakcji.