Miedź przeciwdrobnoustrojowa – dezynfekcja i mycie

Niektóre miejsca wymagają zachowania szczególnych warunków, jeśli chodzi o czystość. Ośrodki medyczne korzystają z wielu sposobów na dezynfekcję i mycie zarówno aparatury i przyrządów, jak i codziennie używanych powierzchni czy przedmiotów używanych przez pacjentów. Jedną z metod jest miedź przeciwdrobnoustrojowa. Czym się charakteryzuje i gdzie jest stosowana?

Czym jest miedź drobnoustrojowa?

Miedź przeciwdrobnoustrojowa (Antimicrobial Cooper, AMC) to materiał (stop miedzi), który przeciwdziała rozwojowi: wirusów, bakterii i grzybów. Według Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska miedź usuwa niemal wszystkie (99,9%) drobnoustroje w zaledwie dwie godziny. Wśród tych, które powstrzymuje omawiany tu materiał, znajdują się m.in.: gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, enterokoki oporne na wankomycynę oraz wirus grypy A (H1N1).

Okazuje się, że miedź przeciwdrobnoustrojowa sprawdza się lepiej od srebra. Jej skuteczność wynosi od 90% do 100%. Potwierdzają to badania z całego świata: Chile, Stanów Zjednoczonych, RPA czy Japonii – mówi specjalista z firmy INMED-Karczewscy.

Obecnie miedź przeciwdrobnoustrojowa występuje w ponad 500 odmianach różniących się strukturą i kolorem. To sprawia, że można wybrać stop, który najlepiej sprosta nawet bardzo wygórowanym potrzebom.

Jak postępować z miedzią przeciwdrobnoustrojową?

Trzeba pamiętać, że stosowanie powłok z miedzi przeciwustrojowej nie może zastąpić normalnych procedur higienicznych. Powierzchnie wykonane z tego materiału także powinny być kontrolowane, czyszczone i poddawane dezynfekcji zgodnie z normami dla danego miejsca.

Aby powierzchnie działały zgodnie z przeznaczeniem, materiał musi być nie tylko regularnie czyszczony, ale też konserwowany – również zgodnie z wytycznymi. Użytkownicy muszą być świadomi zasad postępowania z miedzią przeciwdrobnoustrojową i przestrzegać ich.

Przedmioty wykonane z AMC nie mogą być w żaden sposób zabezpieczane. Nie można ich powlekać: lakierami, woskami, farbami ani innymi powłokami. Trzeba wiedzieć, że utlenianie się stopów miedzi jest naturalne i nie wpływa na jej właściwości oraz skuteczność w usuwaniu drobnoustrojów.

Wśród wyrobów ze stopów AMC dostępne są m.in.: tablice poboru gazów medycznych, wysięgniki kroplówki, wtyki do punktów poboru gazów medycznych, punkty poboru gazów medycznych oraz wyposażone w powierzchnie dotykowe panele nadłóżkowe i kolumny sufitowe – są to więc powierzchnie, z którymi zarówno personel, jak i pacjenci mają bezpośrednią styczność.

Należy podkreślić, że choć skuteczność stopów AMC jest bardzo wysoka, nie może zastępować normalnych czynności higienicznych – jest suplementem, nie zaś substytutem. Wspiera placówki medyczne z kontrolowaniu infekcji, ale nie zabezpiecza w pełni przed ich rozprzestrzenianiem się.

Materiał partnera