Metody zastosowania autoklawów przemysłowych

Autoklawy to przydatne urządzenia, bez których przeprowadzanie wielu procesów byłoby bardzo trudne. Wykorzystuje się je na szeroką skalę w licznych gałęziach przemysłu. Jak zbudowane są autoklawy, na czym polega ich działanie i jakie są ich zastosowania? Jakie korzyści daje ich używanie? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o autoklawach przemysłowych.

Czym są autoklawy i jak działają?

Ujmując rzecz najprościej, autoklaw to ogrzewany szczelnie zamknięty zbiornik, który służy m.in. do przeprowadzania procesów chemicznych. Umożliwia uzyskanie temperatury wyższej niż 100°C, czyli przekroczenie temperatury wrzenia wody. W normalnych warunkach jest to niemożliwe, ale pod wysokim ciśnieniem woda osiąga wyższe temperatury.

Autoklaw ma cylindryczny kształt. Grube ścianki naczynia głównego są odporne na działanie temperatury i ciśnienia. Konieczna jest idealna szczelność. Ważnym elementem jest zawór ciśnieniowy, który chroni autoklaw przed rozerwaniem i reguluje ciśnienie. Oprócz tego urządzenie jest wyposażone we wskaźniki temperatury i ciśnienia – objaśnia przedstawiciel firmy Jugema.

Autoklawy mogą być wyposażone w różne systemy grzania, m.in.:

  • elektryczny,
  • olejowy,
  • gazowy,

Aby urządzenie nie niszczyło się w kontakcie z obrabianymi substancjami, powinno być wykonane z materiałów odpornych na ich działanie. Może to być np. stal kwasoodporna. Izolacja zastosowana w urządzeniu ogranicza straty ciepła oraz pomaga utrzymać w cylindrze odpowiednią temperaturę. W zależności od potrzeb autoklaw może być wyposażony w kółka lub odkręcane stopki, a także mieć opcję automatycznego wyładunku.

Z autoklawów korzysta wiele branż: medyczna, farmaceutyczna, chemiczna, spożywcza. Jakie są zastosowania tych urządzeń w przemyśle?

Zastosowania autoklawów w przemyśle

Autoklawy przemysłowe są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie i materiałowo, ponieważ muszą radzić sobie z wysokimi temperaturami, dużym ciśnieniem (nawet 3 bar) i ustawiczną eksploatacją.

Zastosowanie znajdują m.in. w przemyśle spożywczym, zakładach przetwórstwa owoców i warzyw oraz w zakładach mięsnych. Wszędzie tam autoklawy przemysłowe pozwalają na: gotowanie, wygrzewanie próżniowe, pasteryzację, gotowanie ciśnieniowe czy sterylizację. W stosunku do tradycyjnych sposobów gotowanie przy użyciu autoklawu trwa o 70% krócej.

Wspomniana sterylizacja jest często przeprowadzana przy produkcji żywności o wydłużonym okresie przydatności do spożycia oraz jałowienia sprzętu medycznego.

Materiał partnera