meble-apteczne

Meble apteczne – charakterystyka. Ekspozycja leków dla klientów, pakowność dla aptekarzy

Apteka to nie tylko sklep, w którym kupujemy lekarstwa, suplementy i witaminy. To przede wszystkim miejsce, w którym klient musi poczuć się dobrze. Ufamy lekarzom, farmaceutów często pytamy o zdanie i słuchamy ich zaleceń. Chcemy im ufać i wierzyć w ich kompetencje. Dlatego dobre samopoczucie klienta apteki zależne jest nie tylko od jej asortymentu, ale i wystroju. A dobry wystrój w tym przypadku oznacza, że w aptece musi być najzwyczajniej w świecie… czysto. Sterylnie czysto!

Jak utrzymać czystość?

Mycie podłogi i namiętne odkurzanie półek wystawowych to nie wszystko. I prawdę mówiąc to nawet niezbyt wiele… Wrażenie porządku wywołuje kolorystyka wnętrza, spójność detali, brak niepokojących stylistycznie i kolorystycznie mieszanek. W dobrej aptece jest czysto, panuje spokój, lekarstwa pierwszej potrzeby i atrakcyjne suplementy diety muszą znaleźć się od razu „na widoku”. W przyjaznej aptece jest jasno, w powietrzu unosi się zapach rumianku, szałwii. Taka apteka budzi zaufanie. Przy jej urządzaniu należy wziąć pod uwagę zwłaszcza umeblowanie. Właściciel – najlepiej farmaceuta – powinien mieć w swej aptece porządek. A porządek uzyskuje się poprzez ergonomię i umiejętność wykorzystania rozwiązań ekonomicznych. Część najbardziej atrakcyjnego asortymentu (np. suplementy diety, kosmetyki, ziołowe farby do włosów) możemy od razu pokazać. Co z lekami na receptę, dokumentami, bielizną opatrunkową? Meble do apteki to przede wszystkim meble pakowne.

Organizacja leków

Każdy w dzieciństwie szukał kiedyś dawno zapomnianego słoju z łakociami. Dawno zapomnianego, bo stojącego za tuzinem innych słojów, pudełek, saszetek, torebek, słoiczków. Szuflada daje możliwość szybkiego znalezienia dokładnie tego, czego szukamy. Widok z góry ułatwi zadanie – dzięki szufladom oszczędzimy czas i nie dopuścimy do powstania długich kolejek.

W starych, szacownych aptekach drewno – najlepiej ciemne – dodawało zakupom specyficznej powagi. Lekarstwa i zioła przechowywano w zamkniętych szafkach. W dzisiejszych czasach nikogo „powaga” już nie interesuje. Liczy się to, że wchodząc do apteki potrafimy na wstępie powiedzieć, co w niej jest – przynajmniej częściowo. Szklane drzwiczki na półkach dają nam od razu dwa duże plusy: czysta, lśniąca szyba w miejsce zabudowanej szafki zawsze zaprezentuje się korzystniej – asortyment przyciągnie wzrok i uwagę klientów. Drugą zaletą jest niedopuszczanie do naszych preparatów wroga każdej apteki – kurzu. Praca farmaceuty i tak jest odpowiedzialna, nie ma potrzeby dokładać im obowiązków.

Natura w miejsce syntetyku

Naturalne drewno jest najlepsze: po pierwsze „oddycha”, po drugie wygląda korzystniej, jest łatwe w utrzymaniu i bardziej trwałe. Wybierając meble do apteki postaw na naturalne surowce a drewno niech będzie raczej w odcieniach ciepłych – łagodnego brązu, karmelu, beżu. Nie rezygnuj też z metaloplastyki – nowoczesna apteka, podobnie jak gabinet sławnego lekarza może być odrobinę futurystyczna. Warto kupować pełne komplety mebli  np. w MEBLE KULENTY, zamiast samodzielnie kompletować poszczególne szafki – to pomoże uniknąć wrażenia chaosu. Pamiętaj też o tym, by pomieszczenia były jasne i dobrze oświetlone a ewentualne rośliny – żywe. Sztucznych roślin nie bierz pod uwagę – piękny i zdrowy kwiat ozdobi Twoją aptekę znacznie lepiej.

Materiał partnera