Linie do granulacji tworzyw sztucznych

Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych oraz ich przetwarzanie wymaga inwestycji w różnego rodzaju sprzęty, takie jak: wytłaczarki, pulweryzatory, rozdrabniacze czy mieszalniki. Dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa jest zakup linii do granulacji, którą scharakteryzujemy krótko w poniższym artykule.

Czym jest granulat?

Granulat tworzyw sztucznych jest bazą wyjściową dla wielu różnych produktów. Jego jakość na końcu całego procesu produkcyjnego w dużej mierze zależy od wstępnego wysuszenia, ponieważ nawet najdrobniejsza wilgoć resztkowa w granulacie może doprowadzić do istotnych wad produktów końcowych. Granulowanie polega na łączeniu surowców oraz ich podgrzewaniu, chłodzeniu takiego pasma w kąpieli wodnej, jego suszenia (odsysania cieczy) oraz właściwego granulowania i napełnianiu granulatu.

Z czego składa się linia do granulacji?

Sam proces przebiega na linii do granulacji tworzyw sztucznych, która skutecznie granuluje odpady m.in. polietylenu (PE), polipropylenu (PP), polistyrenu (PS), politereftalanu etylenu (PET), a także ABS. Jest on sterowany przez operatora, który ma możliwość śledzenia na bieżąco wszystkich etapów oraz podglądu parametrów poprzez panel operatorski, dzięki czemu może zmienić je w każdej chwili. Linie do granulacji tworzyw sztucznych powinny być zgodne z wymogami CE i podlegać pod ogólne i szczegółowe przepisy bezpieczeństwa. Składają się z:

  • podajnika taśmowego do zagęszczarki,
  • zagęszczarki,
  • wytłaczarki jednoślimakowej,
  • hydraulicznego, płytowego zmieniacza sit,
  • cięcia przy głowicy w mgle wodnej,
  • sita wibracyjnego.

Jedną z firm oferujących różnego rodzaju maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, w tym linii granulacyjnych, jest Pol-Service Majcher Jacek z Rzeszowa. Specjalizuje się ona w sprzedaży i serwisowaniu nie tylko kompletnych linii technologicznych, ale również pojedynczych urządzeń – ekstruderów, wytłaczarek jednoślimakowych i dwuślimakowych, ślimaków i cylindrów do tworzyw, mieszalników i młynów do tworzyw sztucznych oraz akcesoriów do przetwarzania tworzyw.

Materiał partnera