
Kostka brukowa – łamana czy cięta ?
Granitowa kostka brukowa jest wykorzystywana do układania chodników, tarasów, nawierzchni dróg, alejek. To materiał niezwykle trwały, wytrzymały na mróz i wysoką temperaturę. Właśnie ze względu na tą wytrzymałość materiału, do obróbki granitu konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi. Istnieją dwie metody tworzenia kostki, która powstaje właśnie z większych fragmentów granitu. Te sposoby to łamanie i cięcie.
Cięta kostka brukowa
Kostka brukowa cięta to materiał o równych powierzchniach boków. Dzięki odpowiedniemu cięciu, poszczególne kostki układane na danej powierzchni ściśle do siebie przylegają tworząc zwartą całość. Sposób uzyskania kostki z granitu nie wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Ma natomiast duże znaczenie dla komfortu użytkowania, sposobu kładzenia i końcowego efektu wizualnego, a także dla kosztu całej inwestycji, gdyż kostka cięta jest droższa od łamanej.
Kostka łamana
Najbardziej charakterystyczną cechą kostki łamanej są nieregularne kształty. I o ile przy samym wykładaniu kostki wymusza to na nas więcej pracy, ponieważ musimy poświęcić więcej uwagi dopasowaniu elementów, które niekoniecznie chcą do siebie przylegać, to w ostatecznym rozrachunku otrzymujemy niezwykle ciekawy, przestrzenny efekt wizualny. Kostka łamana jest też tańsza od tej ciętej. Różnorodność kształtów ułatwia uzupełnianie luk na łukach i nierównych krawędziach. I podobnie, jak w przypadku kostki ciętej, łamana jest równie wytrzymała i trwała.
Wybór odpowiedniej kostki
To, jaką kostkę wybierzemy, zależy tak naprawdę od naszego pomysłu i funduszy. Jedna i druga jest trwała, jak na granit przystało. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skonsultować się z firmą, w której będziemy zamawiać materiał, np. Grabinex Spółka z o.o.. Tam uzyskamy informację na temat dostępności, dokładnej ceny oraz sposobu kładzenia kostki danego rodzaju.