szybki internet

Korzyści posiadania szybkiego Internetu

Czy warto sięgać po najszybsze łącza internetowe, skoro nawet pośrednie pakiety mają o wiele lepsze parametry, niż te, które były powszechne 5 lat temu? Tak, chociażby dlatego, że od tego czasu przed internautami pojawiły się zupełnie nowe możliwości, często wymagające odpowiednio przepustowych łączy.

Internet to nie tylko strony

Jeżeli dla kogoś internet jest wyłącznie narzędziem do sprawdzania najważniejszych informacji, w pełni wystarczy mu zwykłe łącze. Rzecz jednak w tym, że obecnie sieć stała się również głównym źródłem dostępu do rozrywki.

Filmy dostępne na żądanie w ramach VoD, zarówno za pośrednictwem komputera, jak i poprzez urządzenia w rodzaju SmartTV lub AppleTV, są coraz lepszej jakości. Obrazy i dźwięk dostarczany za ich pomocą są coraz bardziej realistyczne i z powodzeniem można je odtwarzać na coraz większych ekranach. Niestety, wraz ze wzrostem jakości podnosi się także „waga” plików multimedialnych.

Czy jest to problemem? Teoretycznie użytkownicy przeciętnego łącza mogą skorzystać z buforowania danych, pauzując odtwarzanie filmu do czasu, aż załaduje się on do końca. W przeciwnym razie musieliby co chwilę irytować się komunikatem o konieczności doczytania danych. Posiadacze naprawdę szybkiego łącza nie mają z tym problemu i mogą cieszyć się tego typu rozrywką z marszu.

Im większa rodzina, tym więcej potrzeb

Szybki internet jest istotny nie tylko ze względu na rosnące wymagania co do transferu. Spore znaczenie ma również fakt, że często w tym samym czasie będzie z niego korzystać kilkoro domowników. W tym samym czasie, w którym odtwarzany jest film, dziecko może bawić się z użyciem gry wieloosobowej, łączącej się ze zdalnymi serwerami, a jeszcze inny członek rodziny może właśnie rozmawiać za pomocą telekonferencji.

W takich sytuacjach klasyczne łącze siłą rzeczy zostanie mocno „zapchane” dużym transferem danych odbywającym się równocześnie do kilku urządzeń. Chyba, że łącze będzie naprawdę szybkie, takie jak technologia FTTH, czyli szerokopasmowy Internet zapewniający naprawdę potężną przepustowość, nawet dla bardzo wymagających użytkowników i w sytuacjach, gdy z sieci korzysta nie tylko laptop.

Materiał partnera