kolektory sloneczne

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na energię cieplną. Najczęściej wykorzystujemy je do podgrzewania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Energia z kolektorów może także podgrzewać wodę basenową lub chłodzić budynek w czasie upałów. Dlaczego warto zainwestować w kolektory słoneczne i w jaki sposób inwestycja nam się zwróci? Z czego składa się instalacja solarna?

Opłacalna inwestycja

Coraz chętniej decydujemy się na montaż systemów solarnych w naszych domach, ponieważ jesteśmy świadomi zysków dla siebie i środowiska naturalnego. W Polsce, od marca do października, kolektory mogą zapewnić blisko 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę dla kilkuosobowej rodziny. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze, jakie wydalibyśmy na podgrzanie jej za pomocą na przykład bojlera elektrycznego. Energia pochodzi tylko i wyłącznie z promieni słonecznych, w związku z tym nie generujemy absolutnie żadnych odpadów szkodliwych dla otoczenia. Klimat w naszym kraju coraz bardziej się ociepla, co możemy odczuć zwłaszcza w czasie sezonu letniego i zimowego. Wyczekujemy śniegu w grudniu, tymczasem pojawia się on coraz rzadziej.

Rodzaje kolektorów i system instalacji

Ze względu na swoją budowę, kolektory dzielimy głównie na płaskie i rurowe. Te drugie nazywane są często próżniowo-rurowymi lub próżniowymi, ponieważ rolę izolacji pełnią w nich próżniowe rury. W kolektorach płaskich izolacją jest przeważnie wełna mineralna. Prosta instalacja do podgrzewania wody użytkowej składa się nie tylko z kolektorów i zbiornika magazynującego wodę. Dochodzi to niej pompa oraz regulator, który uruchamia ją, kiedy pojawi się odpowiednia różnica temperatur między zbiornikiem a wyjściem z kolektora. Potrzebujemy jeszcze naczynia przeponowego oraz innego źródła ciepła, na przykład kotła lub pompy ciepła. Daje to możliwość montażu tak zwanego zintegrowanego ogrzewania. Więcej danych technicznych kolektorów możemy znaleźć na przykład na stronie firmy Instal-Mark, która zajmuje się montażem instalacji grzewczych.

Dobór i montaż kolektorów

Kolektory możemy montować na dachu lub na ścianie budynku albo jako wolno stojące. W przypadku montażu kolektorów na ścianie zawsze wybiera się stronę południową, ponieważ dociera do nich wówczas najwięcej promieni słonecznych. Kiedy decydujemy się na instalację solarną, powinniśmy zaufać fachowcom, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Zbyt mała powierzchnia kolektorów nie zapewni nam odpowiedniej ilości energii, z kolei niewłaściwie dobrane pozostałe elementy instalacji mogą sprawić, że nawet duża ilość kolektorów nie będzie spełniała swojego zadania. Dlatego nie powinniśmy próbować dobierać elementów systemu solarnego na własną rękę, korzystając z przypadkowo znalezionych w Internecie katalogów, a skorzystać z usług profesjonalistów.

Materiał partnera