wience pogrzebowe

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Wybór kwiatów na pogrzeb jest nie mniej ważnym zadaniem niż organizacja całej uroczystości. Są one jednym z elementów, które pomagają w stworzeniu podniosłej atmosfery – służą oddaniu czci osobie zmarłej i są symbolicznym gestem pożegnania jej przez najbliższe osoby. Jakie kwiaty najlepiej wybrać na tę okazję? Oto krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów.

Według tradycji

Ślub, urodziny, pogrzeb – na każdą z tych uroczystości należy dobrać inny rodzaj kwiatów.

Jeżeli chodzi o pożegnanie bliskiej osoby, w naszej tradycji dominuje określona grupa kwiatów, która w formie wiązanki jest składana na grobie zmarłego – wyjaśnia właściciel domu pogrzebowego Szadkowski, który organizuje pogrzeby wszelkich wyznań, profesjonalną obsługę ceremonii pogrzebowych oraz prowadzi sprzedaż kwiatów, trumien, urn, odzieży i innych akcesoriów pogrzebowych.

Symbolika kwiatów

W niektórych krajach, w tym w Polsce, symbolem śmierci, smutku, rozpaczy i wieczności są chryzantemy. Z tego względu są bardzo popularnym rodzajem kwiatów kupowanych na uroczystości pogrzebowe. Z tego typu ceremoniami kojarzone są również lilie, które symbolizują niewinność, czystość oraz współczucie najbliższej rodzinie zmarłego.

W wiązankach pogrzebowych często wykorzystywane są także goździki oraz mieczyki. Te pierwsze są jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętych i symbolizują miłość, wieczną pamiątkę lub hołd – w zależności od barwy. Mieczyki natomiast kojarzone są ze szczerością i moralnością, uosabiają siłę charakteru. Dzięki swoim długim łodygom i różnorodnym kolorom są wykorzystywane do klasycznych aranżacji pogrzebowych.

Uniwersalnymi kwiatami, które pasują na każdą okazję są róże. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ich kolor. Czerwone symbolizują miłość, różowe – miłosierdzie i uznanie, zaś białe – niewinność, młodość i szacunek. Oprócz wymienionych rodzajów kwiatów na grobach często spotykane są hortensje, które są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i mogą rozkwitać przez wiele lat, wrzosy kojarzone z przemijaniem, gerbery symbolizujące podziw oraz kalie.

Kolor ma znaczenie

Ważnym aspektem przy doborze kwiatów na pogrzeb jest symbolika ich kolorów. W naszym kręgu kulturowym wiązanki są pełne kwiatów o łagodnych odcieniach – białych lub kremowych, które oznaczają niewinność. Spotykane są również barwy niebieskie (wieczność i nadzieja) oraz czerwone (miłość). Żałobne wstęgi mają natomiast kolor czarny (smutek i żałoba). Warto również pamiętać o stopniu zażyłości ze zmarłym. Najbliższa rodzina wykosztuje się na większe wiązanki ze specjalnymi napisami, natomiast jeżeli uroczystość jest poświęcona dalszemu znajomemu lub sąsiadowi – wystarczy zwykły cięty kwiat będący równie ładnym gestem pokazującym szacunek i pamięć o zmarłej osobie.

Materiał partnera