W jakich sytuacjach opłaca się konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na połączenie kilku kredytów w jeden. Nazwa nie jest przypadkowa – słowo „konsolidacja” pochodzi od łacińskiego słowa „consolidatio”, co oznacza spojenie. Spojenie kilku kredytów w jeden pozwala nam na obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań. Kredytem konsolidacyjnym możemy spłacić każdy rodzaj zobowiązań bankowych, nie tylko kredyty gotówkowe, ale także na przykład wykorzystane limity kart kredytowych, czy pożyczki hipoteczne. Nawet jeśli nasz budżet ma się dobrze i spłata zobowiązań nie jest dla nas problemem, zdecydowanie warto przyjrzeć się, na czym polega konsolidacja i co możemy zyskać. Z pomocą specjalisty sprawdźmy, czy kredyt konsolidacyjny rzeczywiście nam się opłaci.

Konsolidacja drogich kredytów

W ostatnich latach obserwujemy spadek stóp procentowych. Jeśli mamy drogie kredyty gotówkowe lub samochodowe, konsolidacja może nam pomóc. Uprości nasze domowe finanse i rzeczywiście obniży całkowite koszty pożyczek – mówi nam Piotr Witecki z Gdańska, właściciel strony FinansowyPiotr.pl. Jeżeli dotychczas spłacaliśmy swoje zobowiązania regularnie i zdolność kredytowa nam na to pozwala, zastąpienie ich nowym kredytem konsolidacyjnym będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Warto też wspomnieć o konsolidacji pod hipotekę. Każdy specjalista do spraw finansów potwierdzi, że wszystkie kredyty niezabezpieczone (na przykład karty kredytowe, czy kredyty gotówkowe) są droższe niż kredyty hipoteczne. Znacznie droższe. Kiedy zdecydujemy się na zamianę ich na jeden kredyt konsolidacyjny, który będzie zabezpieczony hipoteką, możemy liczyć na spore oszczędności, nawet rzędu kilku procent, jeśli nasze zobowiązania są znaczne. Warunek jest jeden: musimy posiadać nieobciążoną nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem.

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca?

Kiedy zdecydujemy się na konsolidację naszych zobowiązań, by płacić miesięcznie niższą ratę niż suma tych za poszczególne kredyty, automatycznie wydłuży się nam czas spłaty. Może być to kołem ratunkowym dla nadwyrężonego budżetu. Skoro wydłuży się czas spłaty, może się okazać, że całkowita suma kosztów kredytu konsolidacyjnego będzie jednak wyższa, ponieważ im dłużej spłacamy nasze zobowiązania, tym więcej oddamy w postaci odsetek. Jeśli więc zastanawiamy się nad konsolidacją, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalnego eksperta kredytowego, który pomoże nam ocenić, czy to przedsięwzięcie rzeczywiście nam się opłaci. Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej i rodzaju zaciągniętych zobowiązań. Każdy przypadek należy więc przeanalizować indywidualnie – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca. Na to pytanie należy odpowiedzieć: może się opłacać.

Materiał partnera