huta szkła

Huty szkła – profil działalności i wyroby

Huty szkła to zakłady przemysłowe, które zajmują się produkcją szklanych wyrobów. Dawniej wyroby szklane tworzyli dla nas rzemieślnicy, już w III tysiącleciu przed naszą erą powstawały pierwsze wyroby. Roztopione szkło wlewano wówczas do form. Technika wydmuchiwania szkła zaczerpniętego z pieca szklarskiego została opracowania około I tysiąclecia przed naszą erą. Przez kolejne stulecia technologie udoskonalano, a w XIX wieku opracowano technologię prasowania szkła, przez co szkło okienne stało się dużo tańsze. Zaczęto także uprzemysławiać metodę masowego wytwarzania przedmiotów ze szkła wydmuchiwanego. Powstawały w ten sposób produkty o powtarzalnych wymiarach i kształtach, na przykład butelki, czy słoiki. Jak huty szkła wyglądają dziś?

Profile działalności huty szkła

Podobnie jak inne zakłady przemysłowe, nowoczesne huty szkła obierają konkretne profile swoich działalności. Trudno wyobrazić sobie, że w jednym zakładzie jednocześnie produkuje się potężne szyby do witryn galerii handlowych i przypominające kryształ kieliszki, prawda? Niewiele znajdziemy w Polsce hut szkła kryształowego, które wytwarzają swoje produkty tradycyjną techniką, jednak takie zakłady wciąż istnieją. Kolejny profil działalności huty to na przykład produkcja sodowego szkła gospodarczego, czyli na przykład barowej zastawy formowanej automatycznie. Inne huty zajmują się produkcją utwardzanego termicznie i całkowicie hartowanego szkła, szkła izolacyjnego i refleksyjnego, czy produktów powlekanych – mówimy tu o szybach do dużych obiektów, na przykład biurowców. Nas najbardziej zainteresował jeszcze inny profil działalności huty szkła: produkcja lampionów, z których tworzy się oryginalne znicze. Lampiony te mają różne wielkości, w ofercie znajdziemy mnóstwo rozmaitych kształtów.

Huta szkła – producent lampionów

Zajrzeliśmy do Huty Szkła Sława w Kielcach, by sprawdzić, jak szeroki asortyment może być dostępny w jednym zakładzie produkcyjnym. Natrafiliśmy na ponad sto lampionów szklanych, które przeznaczone są do produkcji zniczy, w tym lampionów iryzowanych i świątecznych, a także dodatkowo na słoje. Wzornictwo jest bardzo bogate, dostępne są lampiony gładkie, prążkowane oraz z wyjątkowymi ornamentami. Piękne szklane lampiony do produkcji zniczów mają różne pojemności i kształty od okrągłych i pękatych, przez prostokątne latarenki, aż po serca i krzyże. Lampiony iryzowane pokryte są delikatnie połyskującą warstwą, która mieni się kolorami tęczy. W ofercie znajdziemy sześć wariantów takich lampionów. Słoiki produkowane w hucie szkła dostosowane są do zakręcanych pokrywek metalowych i są zgodne z wymiarami modeli, które są obecnie najpopularniejsze na rynku. Tak więc nowoczesna huta szkła to nie tylko miejsce, w którym produkuje się szyby do okien – profile działalności są bardzo zróżnicowane i ciekawe.