gasienice-stalowe

Gąsienice stalowe i gąsienice gumowe – porównanie

Gąsienice są alternatywą dla kołowych układów jezdnych, która umożliwia pojazdom poruszanie się po bardzo niestabilnych nawierzchniach, takich jak błoto, sypki piach czy śnieg. Rozłożenie ciężaru pojazdu na powierzchni znacznie większej niż koła zapobiega unieruchomieniu w trudnych warunkach terenowych, dlatego maszyny gąsienicowe wykorzystuje się powszechnie na placach budowy i w wojsku.

Układy bieżne wykorzystujące taśmy gąsienicowe pozwalają na bezpieczne i płynne poruszanie się maszyn po nieutwardzanej powierzchni – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy BUDMAR. W warunkach terenowych taki układ bieżny pozwala wyeliminować ryzyko poślizgu lub ugrzęźnięcia pojazdu, dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim w robotach ziemnych (koparki, spycharki, ładowarki) oraz w wojsku (np. czołgi). Wybór rodzaju gąsienic dla danego pojazdu warunkowany jest specyfiką nawierzchni, w jakiej ma się on poruszać.

Gąsienice modułowe

Tego rodzaju gąsienice budową przypominają łańcuchy i najczęściej wykonywane są ze stali. Rozróżnia się gąsienice modułowe z wysokim i niskim punktem łączenia. Te pierwsze charakteryzuje większy max. kąt ugięcia do wewnątrz gąsienicy.

Z kolei gąsienice z niskim punktem łączenia mają większy max. kąt ugięcia na zewnątrz gąsienicy oraz mniejszą max. odległość między poszczególnymi ogniwami podczas pracy. Dzięki temu gąsienice o niskim punkcie uważa się za trwalsze i trudniejsze do rozerwania.

Wytrzymałe i masywne metalowe gąsienice modułowe znajdują zastosowanie w pojazdach bardzo ciężkich.

Gąsienice jednolite

Jednolite gąsienice wykonuje się zazwyczaj z gumy, a takie konstrukcje zapewniają większą elastyczność pojazdów. Początkowo stosowano je przede wszystkim w mniejszych pojazdach, jak np. minikoparki. Obecnie z twardszych rodzajów gumy wykonuje się gąsienice, które doskonale radzą sobie również przy większych konstrukcjach.

Bardzo dużą zaletą, która stanowi o ich przewadze nad gąsienicami stalowymi jest fakt, że nie niszczą podłoża utwardzanego i mogą bez szkody poruszać się np. po nawierzchniach asfaltowych. Są także znacznie lżejsze, co wpływa na sprawność pracy urządzenia czy transport maszyny na miejsce budowy.

Materiał partnera