filtry-hydrauliczne

Filtry hydrauliczne. Podstawowe typy i zasady działania

Filtry hydrauliczne to urządzenia, umożliwiające oczyszczenie cieczy roboczej powszechnie stosowanej w układach mechanicznych. Jakie rodzaje filtrów możemy wyróżnić? Na czym dokładnie polega ich rola?

Rola filtrów

Poprawność działania większości układów mechanicznych (układów wspomagania, skrzyń biegów, układów hydrauliki siłowej itp.) jest uzależniona od czystości cieczy roboczej, wykorzystywanej w celu przeniesienia mocy, smarowania i wspomagania pracy mechanizmów. Niestety, ciecz ma tendencje do zanieczyszczania się, dlatego konieczne jest jej regularne filtrowanie. Podstawowym typem filtru stosowanym w przemyśle jest filtr hydrauliczny.

Rola filtru jest niezwykle ważna. Wychwytuje on zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne prosto z cieczy. Mogą być to szkodliwie związki chemiczne, drobiny piasku i metalu, kwasy, woda, produkty utleniania, a nawet bakterie – komentuje ekspert firmy Bipromasz, wyspecjalizowanej w sprzedaży profesjonalnych filtrów hydraulicznych.

Dlaczego warto?

Produkowane obecnie filtry hydrauliczne to urządzenia najnowszej generacji, gwarantujące dużą czułość i wysoką sprawność działania. Dzięki ich nieocenionej pomocy, większość zanieczyszczeń jest usuwana w mgnieniu oka, a ciecz może krążyć w układzie bez ryzyka częściowego lub całkowitego uszkodzenia mechanizmów.

O zaletach filtrów hydraulicznych przekonuje się na co dzień wiele dziedzin przemysłu, na czele z przemysłem ciężkim, maszynowym i stoczniowym, a także budownictwem, transportem czy rolnictwem. Ten fakt najlepiej podkreśla ich wyjątkowe znaczenie – zauważa specjalista Bipromasz.

Rodzaje filtrów

Filtry hydrauliczne to urządzenia wewnętrznie zróżnicowane – o odmiennych konstrukcjach, dopasowanych do konkretnych typów układów mechanicznych. Wśród podstawowych rodzajów filtrów możemy wymienić m.in. filtry wlewowe, ssawne, puszkowe i wysokociśnieniowe. Każdy filtr powinien być ostrożnie dobierany do układu, zgodnie z zaleceniami producenckimi danego pojazdu bądź maszyny. Za najbardziej wymagające uchodzą filtry wysokociśnieniowe – jak sama nazwa wskazuje, pracujące w zamkniętych układach o podwyższonym ciśnieniu. Powinny być one dodatkowo zabezpieczone, aby niwelować ryzyko rozszczelnienia układu. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki filtr wybrać, zawsze możemy poprosić o pomoc fachowców. Specjaliści Bipromasz służą kompleksową pomocą.

Materiał partnera