Jak dobierać opony do wózków widłowych?

Wózki widłowe to pojazdy przemysłowe, których zadaniem jest podnoszenie oraz przenoszenie ciężkich ładunków. Ich praca charakteryzuje się gwałtownymi manewrami, częstymi zmianami kierunku jazdy, co ma wpływ na szybsze zużywanie się ich ogumienia. Aby wózek widłowy dobrze spełniał swoje funkcje, powinien posiadać odpowiednio dobrane opony. Jakie ogumienie jest przeznaczone do tego typu pojazdów?

Opony pneumatyczne

Opony pneumatyczne do wózków widłowych występują w dwóch wersjach: diagonalnej i radialnej. Opony typu diagonalnego charakteryzują się znakomitą stabilnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze sprawdzą się więc w przypadku wózków, które są na co dzień użytkowane w wąskich przestrzeniach magazynowych, gdzie muszą wykonywać dużo manewrów. Opony radialne z kolei są bardziej trwałe, oferują lepszy komfort korzystania z pojazdu oraz dodatkowo posiadają właściwości elektrostatyczne. Oba te typy opon pneumatycznych stosuje się w miejscach, gdzie ryzyko uszkodzenia opony jest niewielkie oraz gdzie szczególne znaczenie ma wygoda i komfort z korzystania z wózka widłowego. Różne rodzaje opon można znaleźć u wyspecjalizowanych dystrybutorów, jak np. zajmująca się osprzętem do wózków widłowych IPZ.

Opony superelastyczne

Są to opony typu pełnego, które zazwyczaj montuje się na standardowych felgach wózków widłowych. Występują w trzech kolorach: czarnej, białej oraz szarej. Opony typu pełnego zamontowane w wózku widłowym zwiększają jego stabilność pracy. Dobrze sprawdzą się więc w przypadku urządzeń, których podstawowym zadaniem jest przenoszenie ładunków na wysokościach oraz układaniu ich na wysokich półkach magazynowych. Opony superelastyczne są także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na ich wykorzystanie nawet w ciasnych przestrzeniach magazynowych oraz miejscach, gdzie ryzyko przebicia ogumienia jest szczególnie prawdopodobne. Opony superelastyczne oferują także wysoki komfort z korzystania z pojazdu, który jest zbliżony w odczuciu użytkownika do opon pneumatycznych.

Opony amortyzujące

Ten rodzaj opon do wózków widłowych został zaprojektowany specjalnie do przenoszenia ciężkich ładunków raczej na krótkich dystansach jazdy. Z tego powodu dobrze sprawdzą się w niewielkich magazynach, gdzie podstawowym zadaniem wózka będzie podnoszenie załadunków. Dzięki specjalnym opaskom, wózek widłowy jest stabilny, co ma szczególne znaczenie w przypadku przenoszenia ładunków na wysokościach. Opony amortyzujące są produkowane z odpornych na zużycie i uszkodzenia rodzajów gumy, co czyni z nich idealne ogumienie do wózków widłowych przenoszących na co dzień bardzo ciężkie towary.

Materiał partnera