Dlaczego korzystanie z mini żurawi jest tak bezpieczne?

Mini żurawia to urządzenia dźwignicowe, które wykorzystywane są do zadań wymagających bardzo dużej precyzji, między innymi montowania przeszkleń na budynkach. Aby uchronić przenoszony ładunek – najczęściej dość delikatny i kosztowny – przed zniszczeniem, urządzenia te muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Więcej o nich dowiemy się z poniższego artykułu.

Zagrożenia dla mini dźwigu

Mini żurawie, potocznie zwane również pająkami, to urządzenia bardzo niewielkie – najmniejsze modele ważą nieco ponad tonę. Dzięki kompaktowej konstrukcji są w stanie pracować wszędzie tam, gdzie nie wjedzie żuraw samochodowy, nawet we wnętrzu budynku. Z drugiej strony ograniczeniem wynikającym z ich filigranowości jest dużo mniejszy – w porównaniu do żurawia samochodowego udźwig – mieszczący się w granicach od około 1 tony do 5 ton. Przy zbyt dużym obciążeniu mini żuraw może ulec uszkodzeniu, naruszyć nawierzchnię, na której pracuje lub nawet się przewrócić, co stanowi wielkie zagrożenie nie tylko dla przenoszonego ładunku, ale również osób pracujących w pobliżu żurawia. Elementem, który ma zapobiegać występowaniu takich przypadków jest nowoczesny komputer pokładowy, w który wyposażany jest każdy egzemplarz mini żurawia.

Zadania komputer pokładowy

-Komputer pokładowy wraz z rozmieszczonymi na dźwigu czujnikami tworzy system, którego zadaniem jest kontrolowanie pracy dźwigu i niedopuszczanie do przekraczania określonych limitów – wyjaśnia przedstawiciel firmy Maeda.

Czujniki pobierają dane na temat takich parametrów jak:

  • Masa przenoszonego ładunku
  • Długość oraz kąt nachylanie wysięgnika
  • Promień pracy wysięgnika
  • Nacisk wywierany na podłoże
  • Rozłożenie podpór

Następnie dane te są analizowane przez komputer – na ich podstawie może one wprowadzić ograniczenia do pracy maszyny, które mogą zagrozić jej wywrócenie. Dzieje się tak na przykład, kiedy masa ładunku i długość wysięgnika są zbyt duże, by opuścić wysięgnik poniżej pewnego kąta nachylenia. Jest to znaczne ułatwienie dla operatora, który może skupić się na pracy bez obaw, że żuraw ulegnie destabilizacji.

Pozostałe elementy zabezpieczające

Poza komputerem pokładowym mini żurawie wyposażane są standardowo w szereg innych rozwiązań, które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo pracy. Należą do nich między innymi:

  • Zdalne sterowanie, dzięki któremu operator może zachować bezpieczną odległość od pracującego dźwigu
  • Systemy zapobiegające kołysaniu
  • Stabilne gąsienice, rozkładające ciężar maszyny na większą powierzchnię
  • Dodatkowe wyposażenie, takie jak przyssawki próżniowe do podnoszenia delikatnych ładunków
Materiał partnera