Czym są odbojnice i gdzie znajdują zastosowanie?

Odbojnice to elementy, które zabezpieczają między innymi infrastrukturę magazynową, ciągi komunikacyjne, czy różnego rodzaju maszyny. Chronią ściany i różnego rodzaju elementy przed uderzeniami. Możemy je spotkać na przykład w centrach handlowych z parkingami podziemnymi, gdzie zabezpieczają konstrukcję nośną przed uderzeniem samochodów. Powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością, co jest ich najważniejszą cechą.

Jak wyglądają odbojnice?

Odbojnice to elementy, które fachowcy określają także jako odboje, czy odbojniki. Inna nazwa to po prostu słupki ochronne, czy osłony przeciwuderzeniowe. Odbojnicami nazywa się zarówno słupki, które chronią konstrukcje jak i elementy wyposażenia (na przykład tablice rozdzielcze, czy bramy) przed uderzeniem, jak i charakterystyczne barierki. Te ostatnie określa się także jako odbojoporęcze. Odbojniki malowane są zwykle w czarno-żółte, poziome pasy, tak by były z daleka widoczne dla kierującego samochód lub inne urządzenie (wózek widłowy, wózek czyszczący podłogi, czy inny pojazd używany w zakładzie produkcyjnym). Jeśli wymagają tego przepisy BHP, odbojnice malowane są na biało-czerwono. Dobrej jakości odbojnice wykonywane są ze stali. By elementy te były zabezpieczone przed korozją, stosuje się malowanie proszkowe lub ogniowe cynkowanie.

Zastosowanie odbojnic

Odbojnice montowane są, by ochraniać, osłaniać i zabezpieczać. W zakładach produkcyjnych odbojnice osłaniają i zabezpieczają ściany, narożniki, regały oraz niektóre maszyny stacjonarne. W magazynach również zabezpiecza się regały, ściany, bramy wjazdowe oraz drzwi. Odbojnice są szczególne istotne w dużych magazynach, w których mamy do czynienia z transportem samochodami ciężarowymi – mówi nam przedstawiciel Zakładu Wyrobów Metalowych RAPMET z Kłodzka.

Odbojniki zabezpieczają też przejścia dla pieszych, czy ciągi komunikacyjne – zaliczamy do nich na przykład ochronne barierki drogowe, drogowe odbojnice i barierki chodnikowe. Odbojnice słupowe zabezpieczają bramy wjazdowe, na przykład na parkingi, osłaniają rury spustowe, czy słupy nośne, które mogłyby zostać uszkodzone przez pojazdy. Odboje to również osłony słupów energetycznych i drogowych. Choć zwykle nie zwracamy na nie uwagi, mijamy je na swojej drodze niemalże codziennie!

Materiał partnera