Na czym polega filtracja oleju hydraulicznego

Zaawansowane systemy filtracyjne oleju hydraulicznego pozwalają na oczyszczenie go z cząsteczek o grubości nawet poniżej kilku mikronów. Filtracja umożliwia usunięcie z oleju wody i zanieczyszczeń, a tym samym przedłuża jego żywotność. Przekłada się to na dłuższe życie maszyn, w których olej jest używany. Nowoczesne filtry mogą być wyposażone dodatkowo we wskaźniki zanieczyszczeń. Systemy filtracji to zestawy filtrów bocznikowych, czyli by-passów. Są podłączone do obiegu oleju lub zbiornika w urządzeniu bez skomplikowanej ingerencji. Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega filtracja oleju?

Filtracja oleju hydraulicznego polega na oczyszczaniu go za pomocą urządzeń filtracyjnych, które potrafią pochłaniać zanieczyszczenia stałe i wodę. Dzięki stosowaniu tej nowoczesnej metody możemy uzyskać nawet oleje o czystości wyższej, niż czystość świeżych olejów hydraulicznych, które są dostępne na rynku. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesne systemy oczyszczania całych układów hydraulicznych, nie będzie konieczności ich rozkręcania. Systemy by-pass to doskonały sposób na usuwanie np. opiłków po awariach, które miały miejsce – nie usunęlibyśmy ich przy tradycyjnej wymianie na olej, wciąż zalegałyby w układzie hydraulicznym – mówi nam przedstawiciel firmy Hydro-Tor z Torunia. Naszą uwagę przyciąga jednak szczególnie ochrona układu przed pojawiającą się wilgocią, ponieważ woda przyspiesza starzenie się oleju i skraca jego żywotność. Czysty olej zawsze obniża awaryjność maszyn i zapewnia urządzeniom odpowiednie warunki do bezpiecznej i wydajnej pracy. Olej hydrauliczny powinien być regularnie filtrowany w urządzeniach takich jak prasy, turbiny, czy wtryskarki oraz w przekładniach, np. koparek, ładowarek, czy dźwigów.

Korzyści płynące z filtracji oleju

Oczywistą korzyścią, która płynie z regularnej filtracji oleju, jest oszczędność finansowa. Rzadziej musimy zaopatrywać nasze sprzęty i maszyny w nowy olej, rzadziej też wymieniamy filtry hydrauliczne. Czas użytkowania urządzeń pomiędzy wymianami oleju jest znacznie dłuższy, tym samym przebiegi pomiędzy wymianami również są dłuższe. Wiąże się to z rzadszymi przestojami floty. Znacznie rzadziej zdarzają się awarie i konieczność wzywania specjalistów, którzy wymieniliby olej na całkowicie nowy. Dzięki nowoczesnym systemom filtracji ich zastosowanie jest niezwykle uniwersalne i szerokie. Sprawdzają się do pozbywania się zanieczyszczeń oraz wody z układów hydraulicznych, maszyn przemysłowych, budowlanych i rolniczych. Na rynku znajdziemy ciekawe urządzenia, którymi możliwe jest okresowe doczyszczanie eksploatowanego oleju do jego pierwotnej klasie czystości, np. przenośne systemy filtracyjne, serie wózków filtracyjnych, czy nawet agregaty filtracyjne, które służą do usuwania wody z oleju metodą odparowania podciśnieniowego.

Materiał partnera