internet-swiatlowodowy

Czym jest Internet światłowodowy?

Praktycznie każdy z nas korzysta dziś z Internetu. Potrzebujemy go do pracy, kontaktów ze znajomymi czy rozrywki. Ciężko sobie wyobrazić, że mogłoby go zabraknąć. Co więcej, czasami się złościmy, że jest zbyt wolny i nieodporny na różne czynniki. Internet przecież powinien działać bez zakłóceń. Czy to możliwe? Już tak – Internet światłowodowy to gwarantuje!

Internet światłowodowy to dzisiaj praktycznie synonim szybkości i niezawodności dostępu do sieci. To medium jest dzisiaj dominujące, bo prędkość transmisji i odległości nie ma praktycznie granic. Sama nazwa – światłowód, nie jest tutaj przypadkowa, w końcu prędkość światła jest oszałamiająca i ciężka do ujarzmienia.

Światłowód – co to takiego?

Ogólnie światłowodem nazywamy medium transmisyjne fali elektromagnetycznej. Najbardziej znaną odmianą jest światłowód włóknisty, najlepszy typ połączenia kablowego urządzeń cyfrowych. Dzięki niemu nie musimy obawiać się strat “na łączach”, transmisja danych jest tu bardzo szybka, niezawodna i wysyłana na bardzo duże odległości, której prędkość sięga nawet 5 Tb/s (jak mówimy o liniach międzykontynentalnych).

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie światłowodów to przyszłość. W większości domów z każdym rokiem jest coraz więcej urządzeń, to na pewno się nie zmieni. Co więcej, trend kupowania coraz większej ilości sprzętów, jeszcze się nasili. Już teraz możemy popatrzeć na urządzenia, które mamy podłączone do Internetu, by zauważyć, że bez dobrego i szybkiego dostępu do sieci, ani rusz. Jest przecież komputer, smartfon, który posiada każdy domownik, telewizor, może konsola…

Smart home wymaga niezawodnego Internetu

Na uwagę zasługuje tu pojęcie smart home, czyli system zarządzania domem. Dzięki temu można połączyć ze sobą różne urządzenia jak pralka, lodówka czy system monitoringu, a wszystko to z dostępem do sieci. Każde z tych urządzeń potrzebuje niezawodnego, szybkiego i bezpiecznego łącza, żeby poprawnie działać.

No i przecież to nie wszystko. Różne treści audiowizualne tworzone są w coraz lepszych formatach, a więc jednocześnie w większych rozdzielczościach. To w konsekwencji oznacza, że wygląda to coraz bardziej profesjonalnie. Żeby jednak doświadczyć tej jakości potrzeba naprawdę dużej przepustowości łącza – znakomicie sobie z tym radzą światłowody.

Internet światłowodowy w Polsce

Wśród rodzimych firm Orange od kilku lat konsekwentnie wdraża tę technologię, więc jak chcemy najlepszą usługę, to warto sprawdzić Internet FTTH od Orange. FTTH (z ang. Fiber To The Home) działa na takiej zasadzie, że światłowód łączy centralę z mieszkaniem klienta – bezpośrednio, bez żadnych zakłóceń i barier, które mogłyby spowalniać transfer. Dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie urządzenia będą działać bez zarzutu, a nasz dom faktycznie będzie smart.

Dla większości osób Internet jest dzisiaj jak pierwsza potrzeba. Może nie taka jak jedzenie czy sen, ale na pewno plasuje się wysoko w hierarchii potrzeb. Dobrze, żeby korzystanie z niego przebiegało bez zakłóceń i przykrych niespodzianek, taki komfort zapewnia Internet światłowodowy.

Materiał partnera