zawory

Co warto wiedzieć o czyszczeniu zaworu EGR?

Głównym zadaniem zaworu EGR jest obniżanie ilości tlenu dostarczanego do komory spalania, a tym samym zmniejszanie temperatury, emisji tlenków azotu i spowolnienie całego procesu spalania. Warto więc dbać, aby zawór mógł efektywnie pełnić swoją funkcję. Niezbędna jest ku temu wiedza, pozwalająca odpowiednio rozpoznawać i reagować na problemy w jego działaniu oraz regularne czyszczenie EGR.

Sygnały o potrzebie czyszczenia zaworu EGR

Najczęściej przyczyną wszelkich awarii zaworu są zanieczyszczenia, które utrudniają pracę elementów sterujących i powodują ich nadmierne przeciążenie. Niebezpieczne jest także wzmożone działanie spalin, powodujących często wypalenie materiału we wnętrzu zaworu. Nasze auto daje nam wyraźne sygnały, jeśli dochodzi do tego rodzaju problemów, a są nimi:

  • komunikat w postaci zapalenia się kontrolki check engine na tablicy wskaźników,
  • trudności z uzyskaniem pełnej mocy silnika,
  • komputerowy zapis błędów w obszarze układu odprowadzania spalin,
  • nierównomierna praca silnika na biegu jałowym,
  • problemy z płynnością przyśpieszania,
  • oraz utrudniony rozruch zimnego silnika.

Objawy te są zatem nie tylko łatwo zauważalne, ale i niebezpieczne dla utrzymania sprawności mechanizmów pojazdu oraz naszego bezpieczeństwa podczas podróży. Niewskazane jest zatem ich bagatelizowanie i odkładanie na później wizyty w serwisie.

Polecamy również artykuł pod tytułem “Zatkany zawór EGR…”.

Czyszczenie i wymiana zaworu EGR

Jeśli problemy z prawidłowym działaniem silnika, wynikające z wyniszczenia zaworu, zostaną w porę zauważone, powinno się udać do profesjonalnego warsztatu, w którym doświadczeni fachowcy odpowiednio zajmą się jego czyszczeniem. To rozwiązanie okazuje się najbardziej skuteczne na wczesnym etapie reakcji i w starszych, prostych konstrukcjach.

Jeśli zaawansowanie awarii jest już bardzo wyraźne, jedyną opcją jest wymiana zaworu. W nowoczesnych mechanizmach również zaleca się to działanie, ponieważ czyszczenie często okazuje się być wyjściem krótkotrwale rozwiązującym problem.

Przeczytaj również o usuwaniu zaworu EGR na stronie car-soft.eu.

scale measuring percent

scale measuring percent

Profilaktyka przede wszystkim

Naprawy i wymiany części samochodowych są często nie tylko kłopotliwym, ale i kosztownym przedsięwzięciem, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i regularne kontrolowanie pracy i zużycia poszczególnych elementów. Warto czujnym okiem patrzeć szczególnie na pracę silnika, który jest sercem każdego pojazdu, i w razie jakichkolwiek jego niedomagań bezzwłocznie udać się do warsztatu.

Nie inaczej rzecz ma się w stosunku do zaworu EGR, który jest silnie powiązany z działaniem silnika. Najlepszym rozwiązaniem jest jego czyszczenie w zbliżonych odstępach czasu, po każdorazowym przejechaniu ok. 60-80 km. Mimo że nie daje to stuprocentowej gwarancji bezawaryjności, zdecydowanie poprawia jego trwałość.

Dla naszego bezpieczeństwa, spokoju, oszczędności czasu i pieniędzy na zakup nowego zaworu warto posiadać tę elementarną wiedzą na temat czyszczenia EGR, a w szczególności sygnałów świadczących o konieczności jego przeprowadzenia i działaniach profilaktycznych sprzyjających jego trwałości i żywotności. Większa świadomość i rozeznanie pozwala także odpowiednio reagować na wszelkie usterki wymagające wymiany elementów, kiedy jest już za późno, by im przeciwdziałać.

Materiał partnera