keramzyt

Co to jest keramzyt?

Keramzyt jest stosunkowo nowym materiałem używanym w budownictwie, gdyż zaczęto stosować go w tym celu dopiero na początku XX wieku. Jako tworzywo bardzo trwałe jest chętnie wykorzystywany do wyrobu bloczków i pustaków, jednak jego właściwości pozwalają znaleźć wiele innych zastosowań. Przyjrzyjmy się bliżej temu oryginalnemu produktowi.

Keramzyt jest sztucznym tworzywem, które powstaje w wyniku wypalania ilastej gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Do jego produkcji wykorzystuje się specjalne piece, w których temperatura osiąga nawet 1150°C. Po procesie wstępnego rozdrobnienia gliny, materiał trafia do pieców obrotowych, z których otrzymujemy już gotowy materiał w formie bryłek o różnym uziarnieniu.

Cechy fizyczne keramzytu

Materiał uzyskany przez taką obróbkę ilastych glin pęczniejących zyskuje niesamowite właściwości. Jest dużo lżejszy od betonu, bardzo trwały – odporny na wysokie temperatury, a dzięki temu niepalny – wyjaśnia specjalista z firmy Keramzyt System.

Jednocześnie keramzyt jest odporny na wodę, przez co wykonywane z niego materiały budowlane nie niszczeją pod wpływem pleśni i grzybów. Jako wyjątkowo twarde, nie poddają się też destrukcyjnemu działaniu gryzoni. Keramzyt stanowi doskonały materiał izolacji termicznej i dźwięku.

Keramzyt jako materiał budowlany

Dzięki dużej trwałości w połączeniu z właściwościami izolacyjnymi, keramzyt znalazł bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Z powodzeniem wykorzystuje się go do produkcji cegieł, bloczków i pustaków ściennych, ale także fundamentowych.

Coraz częściej stosowany jest także do ocieplenia podłogi, zamiast tradycyjnej wylewki betonowej obkładanej styropianem. Izolacja keramzytowa jest zdecydowanie tańsza od klasycznego rozwiązania, a ponieważ do produkcji materiału nie używa się żadnych sztucznych dodatków, dom budowany z elementów keramzytowych jest bezpieczny dla zdrowia – wyjaśnia ekspert Keramzyt System.

Jak już wspomnieliśmy, materiał ten jest bardzo lekki, dlatego możliwe i praktykowane jest także ocieplanie nim stropów i ścian fundamentowych.

Inne zastosowania keramzytu

Poza budownictwem keramzyt znajduje zastosowanie przede wszystkim, jako doskonały materiał drenażowy w ogrodnictwie i przy budowie dróg. Ogrodnicy sięgają po keramzyt również w celu utrzymania właściwej wilgotności w otoczeniu roślin. Z kolei wymieszanie go z ziemią doskonale spulchnia ją i napowietrza. Zimą w ogrodach keramzyt stosowany jest jako ściółka – izoluje ziemię od zimna, chroniąc np. znajdujące się w niej cebulki.

Materiał partnera