dotacje unijne

Chcesz, aby twoja firma stała się liderem w swojej branży? Skorzystaj z dotacji unijnych, dzięki którym jej to umożliwisz

Dotacje unijne skierowane do przedsiębiorców stanowią solidny zastrzyk gotówki. Chciałbyś, aby twoja firma otrzymała dodatkowe środki, które mógłbyś przeznaczyć na jej rozwój? Nic prostszego – wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek.

O dotacjach unijnych było głośno jeszcze zanim Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wielu specjalistów podkreślało, że taka forma finansowania biznesu jest niezwykle atrakcyjna i stanowi alternatywę dla kredytu. Jeżeli chciałbyś, aby twoja firma wyprzedziła konkurencję lub planujesz wejść na rynek międzynarodowy, to musisz mieć dobre produkty lub oferować usługi najwyższej jakości. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku, przyda się wykorzystanie dofinansowania.

Jak polscy przedsiębiorcy korzystają z dotacji unijnych?

Warto podkreślić, że dotacje unijne to bezzwrotna pomoc, która jest udzielana zarówno firmom, jak i osobom zainteresowanym założeniem działalności gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy dotychczas bardzo chętnie korzystali z takiej formy pomocy, o czym świadczą liczby – w latach 2007-2013 ze środków z programów operacyjnych skorzystało ponad 23 tys. przedsiębiorstw.

Jeżeli chodzi o korzyści płynące z wykorzystania dotacji unijnych, to są one bardzo wyraźne. Po zainwestowaniu np. w maszyny czy oprogramowanie, firma może się dynamiczniej rozwijać, umocnić swoją pozycję na rynku czy być bardziej konkurencyjną niż dotychczas. Wraz ze wzrostem ilości zamówień, przedsiębiorca musi też stworzyć nowe stanowiska pracy. Zyskuje zatem także region, w którym firma ma siedzibę.

Zainteresowany dotacją? Sprawdź, jaką możesz otrzymać

Poznałeś już korzyści płynące z pozyskania bezzwrotnej pomocy i jesteś nią zainteresowany? W takim razie pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest zorientowanie się, jakie programy operacyjne są aktualnie realizowane. Ich listę znajdziesz pod tym adresem internetowym: https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm.

Zauważ, że wielkość firmy nie ma znaczenia, jeżeli chodzi o przyznanie dotacji – liczy się zaś branża, w której działasz i cel, na który chcesz otrzymać pieniądze. Aktualnie programy operacyjne są prowadzone w każdym województwie. Jeżeli zaś chodzi o cel dotacji, to można wskazać m.in.: zakup usług szkoleniowych, zakup patentów i wzorów, zakup maszyn i oprogramowania czy dopłaty do zatrudnienia nowych pracowników.

Zanim wystąpisz o dotację

Czy jesteś pewien, że twoja firma otrzyma dotację? Musisz wiedzieć, że zanim pieniądze na konkretny cel zostaną ci przekazane, eksperci bardzo dokładnie przyjrzą się twojej dotychczasowej działalności. Zrobią to na podstawie dokumentów, które im dostarczysz. Chciałbyś maksymalnie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie środków? Okazuje się, że jest to możliwe.

Nie posiadasz konta bankowego w Idea Banku? Czas zatem założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, bo taki pozwala wziąć udział w promocji „Pozyskaj Dotację”. W ramach tej promocji, możesz skorzystać z usługi „Audytu unijnego”. Po złożeniu stosownego wniosku, doradcy współpracujący z Idea Bankiem (a na co dzień zajmujący się tematyką dotacji) sprawdzą, czy masz szansę na otrzymanie środków na wybrany cel. Po otrzymaniu raportu, będziesz też wiedział, co ewentualnie powinieneś zmienić w swojej firmie, aby zwiększyć swoje szanse na pozyskanie bezzwrotnej pomocy finansowej.

Materiał partnera