znaki drogowe

Charakterystyka znaków informacyjnych

W Polsce wciąż przybywa kierowców. Tylko w pierwszej połowie roku 2016 wydano prawie 220 tysięcy dokumentów prawa jazdy. Każda z tych osób, jak i kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia w poprzednich latach, wsiadając do samochodu i ruszając z garażu czy parkingu staje się jednym z wielu uczestników ruchu drogowego. Wiąże się to z z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za każdego, kogo napotkamy na drodze.

Znaki drogowe pomocą dla kierowców

Niezwykle ważnym elementem na drodze są znaki drogowe, które czasami informują, czasami ostrzegają, a czasami wprowadzają ograniczenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na szczególnie niepewnych odcinkach drogi. Gdyby nie takie działania, kierowcy jeździliby bez zasad, a tym samym liczba wypadków wzrosłaby co najmniej kilkakrotnie.

Bez samowolki na drodze

Nie jest tak, że znaki drogowe stawiane są w przypadkowych miejscach.  Każdy znak ma swoją określoną funkcję, wymiary, wygląd oraz pozycję, w jakiej powinien zostać umieszczony. Weźmy na przykład znaki informacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, zostały one stworzone aby informować: o rodzaju drogi i korzystania z niej oraz o obiektach, które znajdują się w pobliżu tej drogi, a z których mogą skorzystać kierowcy.

Znaki informacyjne mają kształt kwadrata albo prostokąta. To, gdzie zostają umieszczone zależy od tego, o czym informują. I tak na przykład, znaki informujące o obiekcie dla podróżnych umieszcza się przed samym wjazdem do budynku, po dwóch stronach drogi, tak, aby kierowcy z obu stron mogli łatwo je dostrzec (chyba, że wjazd do obiektu możliwy jest tylko z jednej strony).

Jak znak trafia na drogę?

Kierowcy rzadko zastanawiają się (o ile w ogóle), jaką drogę musiał pokonać taki znak, zanim znalazł się w tym konkretnym miejscu. Otóż, grafika do znaków drogowych jest drukowana na folii przez specjalizujące się w tym firmy, np. Vera-Via. Następnie, taka folia naklejana jest na odpowiednio dobraną, trwałą blachę. Później pozostaje już określenie dokładnej lokalizacji montażu i ustawienie znaków.

Materiał partnera