Charakterystyka transportu plandekowego

Transport to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki – poprzez umożliwienie wymiany dóbr na każdym szczeblu produkcji odgrywa on bardzo znaczącą rolę w stymulowaniu wzrostu gospodarczego. Jedną z najpowszechniej stosowanych form transportu, również w Polsce, jest transport drogowy, który dzieli się dalej na pomniejsze kategorie – w tym transport plandekowy.

Czym jest transport plandekowy?

Transport plandekowy, jak nietrudno się domyślić, jest działem transportu, w którym wykorzystywane są przyczepy i naczepy posiadające metalowy szkielet obleczony plandeką. Czym z kolei jest plandeka? To znacznych rozmiarów płachta specjalnego materiału, której zadaniem jest ochrona towaru przed wpływem czynników środowiskowych, np. promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń czy zamoknięcia w wyniku opadów deszczu czy śniegu. Może być ona wykonana z różnych tkanin naturalnych (bawełna lub len) lub syntetycznych, które nasączane są substancjami hydrofobowymi, na przykład tłuszczem, który zapobiega przesiąkaniu wody, lub gumowane.

Zastosowanie transportu plandekowego

-Plandeka jest w stanie ochronić wnętrze skrzyni załadunkowej przez wilgocią, wiatrem czy zanieczyszczeniami – wyjaśnia przedstawiciel firmy transportowej Transmaster jednakże nie nadaje się całkowicie do utrzymywania stałej temperatury. W czasie upalnych dni w przestrzeni ładunkowej panuje bardzo wysoka temperatura, zaś zimą mróz.

Z tego powodu transport plandekowy znajduje zastosowanie w transporcie wszelkiego rodzaju towarów, które są niewrażliwe na wpływ temperatur, między innymi:

  • Napojów i żywności o długim terminie przydatności, zapakowanych w takich sposób, by się nie psuły
  • Sprzętu gospodarstwa domowego i elektronicznego, mebli
  • Materiałów budowlanych
  • Wyrobów hutniczych

Zalety transportu plandekowego

Transport plandekowy to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów transportu. Pomijając fakt, że może być zastosowany w przewozie bardzo licznych kategorii towarów, z których kilka zostało wspomnianych wyżej, jego istotną zaletą są niewielkie koszty ponoszone przez zleceniodawcę. Jest to wynikiem tego, że pojazdy do tego typu transportu są tańsze i oszczędniejsze w eksploatacji, niż w przypadku transportu chłodniczego, który wymaga zastosowania specjalnych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Kolejna zaleta transportu plandekowego to łatwość załadunku towaru. Może on odbywać się z każdej strony pojazdu – od tyłu, z boku lub nawet z góry, w zależności od tego jak została skonstruowana skrzynia załadunkowa.

Materiał partnera