szafa serwerowa

Charakterystyka szafy serwerowej

Szafa serwerowa stanowi niezbędny element wyposażenia każdego centrum elektronicznego przetwarzania i przechowywania danych. Dobra i bezpieczna szafa rack, bo taka nazwa również pojawia się w odniesieniu do szaf serwerowych, musi spełniać szereg norm, o których poniżej.

Warunki do pracy szafy serwerowej

Istotną kwestią jest system przeciwpożarowy, który jest niezbędny w miejscu obciążonym dużym przepływem energii elektrycznej, z racji wzmożonego nagrzewania się urządzeń. Niezbędne jest więc prawidłowe rozdzielenie energii, a także sprawna klimatyzacja. Gdy te warunki są spełnione, należy przyjrzeć się samej szafie serwerowej. Ważny jest materiał, z którego szafa serwerowa jest wykonana – najlepszy materiał to blacha stalowa, której grubość to ok. 1,5-2 mm. Takie szafy oferuje m.in. firma Vertom ze Skawiny.

Wymiary szafy rack

Wewnętrzne wymiary szaf serwerowych są usystematyzowane tak, żeby idealnie mieściły się w nich urządzenia elektroniczne. Przyjętą jednostką miary wysokości szafy jest U, przy czym 1 U to 44,45 cm. W zależności od modelu, wymiary wahają się od 1 do kilkudziesięciu U.

Najczęściej spotykana szerokość szafy RACK wynosi 19 cali, przy czym zdarzają się również modele o innych wymiarach, jak produkowane przez IBM, o szerokości 10 lub 24 cali.

Szerokość rozstawu szyn montażowych nie jest już tak usystematyzowana, jednak istnieją ograniczenia: od 600 X 600 wielkości minimalnej do maksymalnie 800 X 1200 mm, według schematu: szerokość X głębokość.

Szafy serwerowe – zastosowanie

Ze względu na zastosowanie, czyli, mówiąc prościej, rodzaj przechowywanych urządzeń w szafach teleinformatycznych, wyróżniamy szafy serwerowe stojące oraz wiszące. Te drugie z reguły służą przechowywaniu mniejszych urządzeń, np. służących do monitoringu lub telekomunikacyjnych.

Głównym zastosowanie szafa serwerowa znajduje w ochronie pasywnych i aktywnych elementów sieci, takich jak routery, pola krosujące czy właśnie serwery.

Głębokość szafy serwerowej wynosi od 900 do 1200 mm. Taka głębokość uwarunkowana jest od rozmiaru montowanych serwerów. Jak łatwo się domyślić, szafa serwerowa musi być skonstruowana w bardzo stabilny sposób, ze względu na duże fizyczne obciążenie.

Materiał partnera