Charakterystyka przenośników łańcuchowych

Przenośniki łańcuchowe to urządzenia usprawniające pracę i wyręczające ludzi w dźwiganiu. Mogą współtworzyć linię produkcyjną lub być wykorzystywane samodzielnie. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można użyć innych typów przenośników. Czym charakteryzują się przenośniki łańcuchowe? Przyjrzyjmy się temu przydatnemu urządzeniu, z którego korzysta wiele zakładów z różnych branż.

Rodzaje i zastosowania przenośników

Przenośniki to urządzenia transportu bliskiego. W praktyce najczęściej jest to transport na terenie obiektu (np. hali produkcyjnej), ewentualnie może to być wyładunek i załadunek, czyli transport np. między obiektem a pojazdem dostawczym. Przenośników używa się tam, gdzie potrzebny jest stały ruch przedmiotów w dużych ilościach. Typ przenośnika dobiera się do tego, co jest nim transportowane.

Mówiąc najbardziej ogólnie, przenośniki dzielimy na cięgnowe oraz bezcięgnowe – mówi specjalista z firmy IZI PROJEKT. – Te dwa główne rodzaje dzielą się, oczywiście, na wiele innych, które różnią się cięgnem, zastosowaniami, możliwościami czy dodatkowym wyposażeniem.

Gdzie spotkamy przenośniki? Przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, rozlewniach wód, perfum i innych towarów płynnych, miejscach jednostkowego pakowania produktów, a także w kopalniach, sortowniach oraz dużych magazynach. W wielu tych miejscach stosowane są przenośniki łańcuchowe. Czym się one charakteryzują?

Przenośniki łańcuchowe

Przenośniki łańcuchowe zaliczają się do przenośników cięgnowych. Stosowane są najczęściej do transportu elementów ciężkich lub niewymiarowych, z którymi nie radzą sobie przenośniki taśmowe ani paskowe. Łańcuch porusza się dzięki kołom łańcuchowym oraz ślizgom. Całość, a szczególnie właśnie łańcuch, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na tarcie.

Prędkość przenoszenia ładunku jest regulowana, dzięki czemu urządzenie można dostosować do bieżących potrzeb – ilości i rodzaju towaru, a także ewentualnych prac, które trzeba przy nim wykonać podczas transportu.

Przenośniki łańcuchowe wyróżniają się dużym udźwigiem, więc mogą być stosowane tam, gdzie transportowane są nawet bardzo ciężkie ładunki. Jakość pracy podnośnika poprawia dodatkowe wyposażenie, np. różnego rodzaju nakładki, które zapewniają dobre trzymanie ładunku.

Firmy poszukujące przenośników łańcuchowych mają wiele możliwości. Mogą wyposażyć zakład w gotowy przenośnik albo zlecić jego wykonanie. W tym drugim przypadku zyskuje się gwarancję, że urządzenie będzie idealnie dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa pod każdym względem.

Materiał partnera