Charakterystyka profesjonalnej odzieży wodoodpornej

Odzież używana przez funkcjonariuszy służb ratowniczych, porządkowych, żołnierzy oraz przedstawicieli innych zawodów, pracujących na zewnątrz, musi chronić noszącą ją osobę przed wieloma czynnikami. Między innymi przed surowymi warunkami pogodowymi. Dlatego jednym z podstawowych elementów wyposażenia tych profesji jest odzież wodoodporna.

Rodzaje odzieży wodoodpornej

W zakres odzieży wodoodpornej wchodzić mogą wszystkie rodzaje ubioru wierzchniego:

  • Kurtki, w ty sztormiaki, czyli długie kurtki wyposażone w obszerny kaptur lub ewentualnie wysoki kołnierz – w tym drugim przypadki stosuje się je w połączenia z czapkami wodoodpornymi
  • płaszcze,
  • peleryny,
  • buty,
  • oraz akcesoria dodatkowe, między innymi rękawice i nakrycia głowy (czapki, kaptury)

Cechy odzieży wodoodpornej

Podstawowym zadanie odzieży wodoodpornej jest – jak wskazuje jej nazwa – ochrona noszącej ją osoby przez wpływem wody. Przy okazji pełni ona również inne funkcje ochronne, np. zapobiega wyziębieniu organizmu i chroni przed wiatrem. Niektóre modele wyposażone są również w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność w niesprzyjających warunkach pogodowych

Z czego robi się odzież wodoodporną?

W produkcji odzieży wodoodpornej wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa syntetyczne oraz pochodzenia naturalnego. Najpopularniejsza z nich to poliuretan, często występujący w połączeniu z innymi tworzywami, np. polichlorkiem winylu (PVC). Charakterystyczne cechy tworzyw wykorzystywanych w produkcji odzieży wodoodpornej, to – poza nieprzepuszczalnością wody – przepuszczalność powietrza, duża odporność na zabrudzenia, a także niskie temperatury (tkanina do wyrobu odzieży wodoodpornej powinna zachowywać elastyczność przy temperaturze nawet do -50 stopni). Niegdyś odzież wodoodporną wykonywało się z gumy, która jednak została niemal całkowicie wycofana z użycia – powodem było między innymi blokowanie odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała, co przy dłuższym noszeniu przyczyniało się do intensywnego pocenia, sztywność materiału, który w znaczący sposób ograniczał swobodę ruchu, a także stosunkowo duża wysoka waga takiej odzieży – wyjaśnia specjalista firmy Sprzęt-Poż, zajmującej się produkcją i sprzedażą odzieży oraz sprzętu przeciwpożarowego.

Odzież a normy prawne

Profesjonalna odzież wodoodporna musi być wykonana w zgodzie z kryteriami opisanymi w odpowiednich normach prawnych. Normy te to:

  • EN ISO 13688– zawierająca ogólne wymogi dla odzieży ochronnej
  • EN 343 – zawierająca wymogi szczegółowe dla odzieży wodoodpornej oraz wiatrochronnej.
Materiał partnera