Charakterystyka past smarnych

Smarowanie jest niezbędne do sprawnego działania wszelkich maszyn. Rodzaj środka smarnego powinien być dostosowany do urządzenia – typu wykonywanej przez nie pracy i  jej częstotliwości – ale też do warunków panujących w otoczeniu. Jednym z rodzajów środków zapewniających smarowanie są pasty. Czym się charakteryzują? Jakie mają zastosowania i co je wyróżnia?

Pasta smarna Mylokote 100

Pierwszą charakteryzowaną tu pastą jest preparat Mylokote 1000. Jest to wysokotemperaturowa pasta smarna o brązowym kolorze, stosowana do połączeń śrubowych. Może pracować w zakresie temperatur od -30°C do +650°C. W jej składzie znajdziemy: stałe środki smarne, olej mineralny, proszek metaliczny i zagęszczacz. O właściwości i zastosowania tej pasty zapytaliśmy eksperta z firmy Oil-Trans z Wrocławia.

Mylokote 1000 stosuje się przede wszystkim do smarowania połączeń śrubowych: nakrętek, śrub i sworzni, szczególnie tych, które pracują w wysokich temperaturach. Smaruje się także takie elementy, które są często rozkręcane i skręcane, oraz szczególnie narażone na rdzewienie. Pasta uszczelnia połączenia, zapobiega zakleszczaniu, zapewnia stały moment dokręcania nawet po długiej eksploatacji.

Pastą Mylokote 1000 można smarować także śruby głowic cylindrowych silników spalinowych. Jest dostępna w opakowaniach o różnej pojemności: w tubce 100-gramowej, aerozolu (400 gramów), puszkach (250 gramów i 1 kilogram), pojemnikach 5- i 25-litrowych oraz w beczkach o wadze 180 kilogramów.

Pasty silikonowe

Zupełnie inne właściwości i zastosowania mają silikonowe pasty smarne. Są mniej odporne termicznie (do 200°C), jednak radzą sobie w bardzo różnorodnych warunkach dzięki odporności na takie czynniki, jak: tlen, roztwory kwasów i zasad, roztwór amoniaku, oleje mineralne, alkohole, glikole i glicerynę. Jednocześnie same nie wpływają na gumy i tworzywa sztuczne, co sprawia, że szeroki wachlarz zastosowań past silikonowych obejmuje m.in.:

  • smarowanie elementów trących,
  • konserwację uszczelek w gospodarstwie domowym i motoryzacji (np. w lodówkach, samochodach),
  • konserwację wyrobów z tworzyw sztucznych.

Pastą silikonową można smarować także linki i armaturę wodną. Za jej pomocą możliwe jest utworzenie warstwy ochronnej lub rozdzielającej.

Pasty silikonowe są dostępne w różnych opakowaniach, zarówno metalowych, jak i plastikowych. Ich pojemność wynosi od 1 litra przez 3 i 5 aż po 50 litrów. Warto mieć je w gospodarstwie domowym, aby móc poprawić płynność ruchu mechanizmów montowanych w przedmiotach codziennego użytku, konserwować uszczelki w sprzętach AGD i wydłużać ich żywotność.