Charakterystyka dygestorium

Odpowiednie wyposażenie laboratorium chemicznego czy biologicznego to podstawa zachowania bezpieczeństwa pracy. Jednym z kluczowym sprzętów jest dygestorium – czym ono jest, do czego służy i jak jest wykonane?

Czym jest dygestorium i do czego służy?

Dygestorium, nazywane również wyciągiem laboratoryjnym z zewnątrz przypomina dużą, przeszkloną szafę. Od szafy różni je jednak bardzo różnorodne wewnętrzne i zewnętrzne wyposażenie. –Dygestorium wykorzystywane jest w charakterze przestrzeni roboczej do pracy ze szkodliwymi substancjami, takimi jak trucizny, kwasy, gazy o nieprzyjemnym zapachu, materiały łatwopalne i wybuchowe – mówi przedstawiciel firmy Polon Labor, specjalizującej się w produkcji mebli laboratoryjnych – Musi być ono zbudowane tak, aby żadne przechowywane w jego wnętrzu substancje nie przedostawały się do atmosfery laboratorium. Wykorzystywane są one w laboratoriach chemicznych, analitycznych i biologicznych, w których badane są niebezpieczne związki chemiczne. Niekiedy stosuje się je również w procesie produkcji przemysłowej. Wyróżnia się dwa rodzaje dygestoriów: montowane na stałe do blatu stołu i ściany lub zintegrowane.

Wyposażenie dygestorium

Jak zostało powiedziane, dygestorium posiada bardzo bogate wyposażenie wewnętrzne i zewnętrzne – bez niego nie byłoby przydatne w pracy z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Jego wyposażenie obejmuje między innymi:

  • Regulowana przednia szyba – dzięki regulowanej wysokości do dygestorium można włożyć ręce, cały czas chroniąc twarz za szybą
  • Oświetlenie – niezbędne we wszelkiego rodzaju precyzyjnych pracach
  • Instalacja wodna
  • Instalacja gazowa
  • Instalacja kanalizacyjna
  • Wentylacja
  • Panel sterujący z zaworami wody i gazu, a także włącznikami
  • Gniazda elektryczne
  • Szafka do przechowywania substancji chemicznych wykorzystywanych do pracy w dygestorium – niekiedy szafki takie posiadają niezależy system wentylacji i są zabezpieczane przeciwko wpływowi chemii.
  • Czujniki, np. czujniki kontroli przepływu powietrza, czujniki przeciwpożarowe oraz czujniki toksycznych gazów

Z czego wykonuje się dygestoria?

Niegdyś w produkcji dygestoriów wykorzystywało się drewno. Obecnie producenci mają do swojej dyspozycji bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze materiały. Najczęściej jest to pokryta farbą chemoodporną blacha stalowa oraz zabezpieczone materiałem chemoodpornym (np. polipropylenem) płyty laminowane. Wewnętrze blaty dygestorium mogą być wykonywane z ceramiki łączonej lub monolitycznej, żywicy eposkydowej lub fenolowe, stali nierdzewnej lub konglomeratu kwarcowo-granitowego.

 

Materiał partnera