drewno-skandynawskie

Charakterystyka drewna skandynawskiego

Drewniane domy są bardzo popularne w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, ale w Europie z roku na rok zwiększa się świadomość zalet tego typu konstrukcji. Również w Polsce, mimo wyraźnej tradycji do budowania domów murowanych, powstaje coraz więcej budynków z drewna wykorzystywanych do całorocznego mieszkania. Jakie drewno jest najbardziej popularne przy budowie takich domów? Bardzo cenione są zarówno polskie drzewa, jak i skandynawskie, o których zaletach możecie przeczytać poniżej.

Zalety domów z drewna

Jakie korzyści daje nam budowa domu z drewna? Na pewno jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie ze względu na naturalność tego materiału. Świerk, sosna, modrzew, jodła – każde z tych drzew nadaje się do budowy nie tylko domów, ale również do wykonania więźby dachowej, produkcji boazerii, mebli i paneli podłogowych. Komfort mieszkania w drewnianych warunkach jest bardzo duży. Drewno zapewnia bowiem izolację termiczną i utrzymuje odpowiednią temperaturę o dowolnej porze roku, również podczas siarczystych mrozów. Domy wykonane z tego tworzywa są również niedrogie i łatwe w montażu – ich budowa zajmuje od 4 do 8 tygodni w zależności od wielkości.

Unikalność drewna skandynawskiego

Eksperci uważają, że najlepszym materiałem do budowy domu jest drewno skandynawskie. Ma ono wiele unikalnych zalet, takich jak np. gęstość, wytrzymałość, łatwość w obróbce, a także zachowanie swojego poziomu wilgotności (15%) oraz kształtu. Dzięki odpowiedniej impregnacji są odporne na korozję, nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, a ponadto są tańsze i lżejsze niż stal. Drewno skandynawskie przed importem do Polski jest poddawane sezonowaniu, suszeniu komorowemu i kilkukrotnemu struganiu oraz frezowaniu.

Jedną z firm zajmującą się importem i sprzedażą drewna skandynawskiego jest Ecowood Polska, której siedziba znajduje się w Golęczewie koło Poznania. Na indywidualne zamówienie sprowadza również dodatkowo zaimpregnowane drewno suszone, a poza tym w bogatym asortymencie firmy znajdują się: deski tarasowe i podłogowe, kantówki, łaty klejone, legary, a także wkręty ciesielskie i złącza kątowe pozwalające na łączenie elementów drewnianych.

Materiał partnera