Cechy i zastosowanie wózków taczkowych

Branża logistyki magazynowej szybko się rozwija i korzysta z wielu innowacji. Wszystko po to, by przechowywanie towarów było jeszcze prostsze, a praca magazynów w pełni efektywna. Dlatego też tak dużym zainteresowaniem cieszą się środki transportu bliskiego i inne rozwiązania z zakresu techniki magazynowej, które usprawniają transport na magazynach. Przykładem takich urządzeń są wózki taczkowe.

Czym charakteryzują się wózki taczkowe?

Wózki taczkowe to jedno z wielu – obok wózków paletowych czy platformowych – rozwiązań z zakresu techniki magazynowej. Są to poręczne, wygodne urządzenia wykorzystywane zarówno w magazynach, ale też w sklepach, a nawet przez firmy kurierskie. Czym się one charakteryzują?

Wózki taczkowe to urządzenia dwukołowe, o lekkiej konstrukcji, przeznaczone do ręcznego transportowania towarów. – Mówi przedstawiciel firmy EMAX-POL z Warszawy, która oferuje sprzęt magazynowy. – Produkowane są ze stali. Konstrukcja stalowa nadaje tym urządzeniom wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i inne niekorzystne czynniki, ale jednocześnie sprawia, że są one poręczne i lekkie. Stalowy szkielet uzupełniają koła pneumatyczne, które amortyzują wstrząsy i pozwalają na wygodne przewożenie dóbr bez względu na rodzaj nawierzchni w magazynie. Dzięki temu wózki taczkowe są wytrzymałe, a przy tym zapewniają pełen komfort i bezpieczeństwo pracy. Dostępne są przy tym różne wersje wózków – od uniwersalnych modeli, przez urządzenia składane, które łatwo przechowywać, aż po specjalistyczne wózki przeznaczone do transportowania określonych ładunków.

Do czego służą wózki taczkowe?

Wózki taczkowe wykorzystywane są przede wszystkim do ręcznego przewożenia lżejszych ładunków na terenie magazynów, ale też sklepów i w każdym innym miejscu, gdzie przechowuje się lub przewozi różnego rodzaju towary. Najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń to:

  • Wózki taczkowe uniwersalne – do przewożenia worków, gazet, paczek, skrzynek z napojami i innych towarów luzem.
  • Wózki taczkowe do transportu beczek – umożliwiają jednej osobie sprawne przewiezienie do kilku beczek naraz, a to dzięki specjalnym pasom do przymocowania ładunku. Dzięki nim można nie tylko podnosić i przewozić beczki, ale także je obracać czy przelewać.
  • Wózki taczkowe do transportu sprzętu AGD i mebli – specjalne zabezpieczenia oraz większe rozmiary i udogodnienia, np. wysoko umiejscowione uchwyty, pozwalają na transport wózkami lodówek, pralek, szaf i innych tego rodzaju ładunków.
  • Wózki taczkowe do butli gazowych – odpowiednio wyprofilowane oraz wyposażone w specjalne zabezpieczenia pozwalają na bezpieczny przewóz butli gazowych bez ryzyka osunięcia się, a także z możliwością transportu po schodach.

Tak szeroki wybór wózków taczkowych pozwala wyposażyć każdy magazyn czy zaplecze sklepowe w odpowiedni sprzęt do transportu ładunków.

Materiał partnera