Jak powinien być urządzony godny zaufania dom opieki nad osobami starszymi

Zaawansowany wiek, choroby oraz niepełnosprawność sprawiają, że wiele osób starszych nie jest w stanie zadbać o siebie samodzielnie. Niekiedy opiekę nad nimi przejmują dzieci i wnukowie, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na brak czasu, niedostosowanie mieszkania do potrzeb seniora lub konieczność utrzymania stałej opieki medycznej. W takiej sytuacji konieczne jest umieszczenie osoby starszej w domu opieki. W Polsce istnieje bardzo wiele państwowych oraz prywatnych placówek tego typu. Wbrew stereotypowemu obrazowi domu starości, oferują one bardzo wysokim poziom opieki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze domu dla starszej osoby?

Poziom opieki oraz wyposażenie

Godny zaufania dom seniora zatrudnia wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników – opiekunów i pielęgniarki, a ponadto zapewnia dostęp do lekarzy różnych specjalizacji. Pokoje dla podopiecznych powinny być w pełni umeblowane i wyposażone w system przywoławczy, który pozwoli w razie potrzeby wezwać pielęgniarkę lub sanitariusza. Warto również przy wyborze zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość wprowadzenia do pokoju własnych mebli, jeśli senior jest do nich przywiązany. Sama placówka powinna być zaprojektowana tak, by wyeliminować przeszkody, uniemożliwiające poruszanie się po niej osobom starszym – dotyczy to zarówno budynku, jak i terenu wokół niej. Niezbędne są również odpowiednio wyposażone same rehabilitacyjne.

Lokalizacja

Dom opieki nie powinien znajdować się w zbyt dużej odległości od naszego miejsca zamieszkania – w razie potrzeby będzie nam znacznie łatwiej dostać się do placówki położonej po drugiej stronie miasta, niż na drugim krańcu kraju. Dobrze jest również zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie domu – jeśli znajduje się on w pobliżu ruchliwych dróg, jakość pobytu w nim znacznie spada.

Opinie o domu

Większość domów opieki posiada strony internetowe, na których możemy zapoznać się z ich szczegółową ofertą oraz dokładnie obejrzeć placówkę. Warto jednak pamiętać, że ładne zdjęcia nie zawsze idą w parze ze stanem rzeczywistym, dlatego konieczne jest osobiste udanie się do wybranego domu by obejrzeć go na własne oczy, przekonać się czy posiada on niezbędne wyposażenie do rehabilitacji i czy jest zadbany. Przy okazji poznawania domu warto porozmawiać z zamieszkującymi go pensjonariuszami oraz – jeśli mamy taką okazję – ich bliskimi. W ten sposób lepiej poznamy warunki panujące w danej placówce.

Senior Residence to prywatna placówka zapewniającą profesjonalną, całą dobową opiekę nad osobami starszymi z Katowic i okolic.

Materiał partnera