zmiekczacze wody

Budowa zmiękczaczy wody

Zanim woda dotrze do naszego kranu, musi przebyć naprawdę długą drogę. Rury sieci instalacyjnych to tylko jej fragment. Zanim się w nich znajdzie, zwykle wydobywana jest ze źródeł głębinowych. Jak są zbudowane zmiękczacze wody i dlaczego warto je stosować? Jakie optymalne parametry powinna mieć zdrowa woda?

Odpowiednie stężenie minerałów

Mówi się, że woda w polskich kranach jest twarda, ponieważ zawiera w sobie jony magnezu i wapnia. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, pod warunkiem, że ich norma mieści się w przedziale 6-500 mg/litr. Zbyt duża zawartość jonów nie przynosi nam żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Twarda woda jest także uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego. Tworzy osad w garnkach, czajnikach, ekspresach do kawy. Minerały osadzają się również na elementach instalacji centralnego ogrzewania, na bateriach łazienkowych, zaworach przy pralce i zmywarce.

Twarda woda obniża skuteczność detergentów, przez co pranie jest mniej dokładne, a na zmywanie trzeba poświęcić więcej czasu. Dlatego warto zainwestować w zmiękczacz wody – słyszymy od eksperta ze sklep.osmoza.pl – są w przystępnych cenach i szerokiej gamie wyboru.

Jak wygląda zmiękczacz wody?

Niezależnie od wielkości, każdy zmiękczacz wody składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest zbiornik filtracyjny, do którego wsypana jest żywica. Ma ona za zadanie wymieniać jony wapnia i magnezu na jony sodu. Procesem filtracji steruje specjalna głowica z zaworem mieszającym. Automatycznie dopasowuje ona twardość wody, którą uzyskamy. Trzecim, ważnym elementem jest zbiornik solanki, który nie musi być połączony bezpośrednio ze zbiornikiem filtracyjnym. Kiedy w urządzeniu nie ma już miejsca na wymianę kationów, w zbiorniku umieszcza się pastylki solankowe, które ulegają rozpuszczeniu i żywica zostaje przepłukana po odpowiednim zaprogramowaniu. Dzięki temu zmiękczacz może być użytkowany dalej, bez konieczności zakupu nowego wkładu z żywicą. Nowoczesne zmiękczacze sumują każdy litr zużytej wody. Kiedy ilość ta osiągnie maksimum, które można było oczyścić za pomocą nowego zbiornika filtracyjnego, urządzenie samo przystępuje do regeneracji.

Materiał partnera