
Budowa i sposób działania transformatora
Czy zdarzyło się wam kiedyś w sklepie przejść z towarem, którego kasjerka nie „skasowała” przez bramkę i usłyszeć ostry dźwięk oznajmujący, że coś przeskrobaliście? A może stało się tak w bibliotece, w której nie zdążyliście rozmagnesować książek? Właśnie w tych momentach mieliście styczność z indukcją elektromagnetyczną, która jest podstawową metodą wytwarzania prądu elektrycznego m.in. w transformatorach.
Budowa transformatora
Transformator jest urządzeniem elektrycznym, który zmienia układ napięć i prądów przemiennych na układ napięć i prądów o innych wartościach, ale tej samej częstotliwości, a wszystko to odbywa się za pośrednictwem pola magnetycznego.
W praktyce można wyróżnić trzy typy transformatorów:
- transformatory energetyczne, które są stosowane przy przesyłaniu i rozdzielaniu energii elektrycznej,
- transformatory małej mocy, wykorzystywane w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych w automatyce, łączności i teletechnice,
- transformatory specjalne, które są budowane dla różnych celów specjalnych – są to np. transformatory spawalnicze lub przekładniki pomiarowe.
Działanie transformatora
Każdy transformator posiada również trzy podstawowe elementy:
- uzwojenie pierwotne (do niego doprowadzane jest źródło energii elektrycznej),
- uzwojenie wtórne (do niego dołączony jest odbiornik),
- rdzeń ferromagnetyczny, na którym umieszczone są oba uzwojenia.
W transformatorach wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej – wyjaśnia ekspert z firmy Supervolt, która zajmuje się sprzedażą produktów elektrotechnicznych renomowanych producentów. Polega ono na tym, że zmiana pola magnetycznego, który obejmuje obwód elektryczny powoduje powstanie siły elektromotorycznej w tym obwodzie. W przypadku obwodu zamkniętego powoduje to przepływ prądu elektrycznego.
Wykorzystanie transformatorów
W skrócie można stwierdzić, że indukcja elektromagnetyczna jest obecnie podstawową metodą wytwarzania prądu elektrycznego i podstawą działania wielu urządzeń elektrycznych. Znajduje ona zastosowanie w ładowarkach do telefonów komórkowych, a także w pewnym typie elektrycznych szczoteczek do zębów, które ładowane są bezstykowo. Większe transformatory są wykorzystywane np. do zasilania obwodów elektrycznych w miejscach o dużym zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym, do zasilania urządzeń elektrycznych w górnictwie, a także do obniżenia wartości prądu lub napięcia, aby dokonać odpowiednich pomiarów.