
Budowa agregatu prądotwórczego
Agregat prądotwórczy nazywamy też generatorem prądotwórczym, co nawet lepiej oddaje istotę tego urządzenia. Agregat generuje prąd niezbędny do zasilania większości urządzeń w domach prywatnych, a także w przedsiębiorstwach i jest niezastąpionym urządzeniem np. w przypadku awarii sieci elektrycznej.
Przerwy w dostawie prądu i awarie sieci nie są jedyną okazją do wykorzystania agregatu. Generatory prądu sprawdzają się także podczas rozmaitych imprez plenerowych, gdzie niezbędne jest mobilne urządzenie zasilające sprzęt nagłaśniający i oświetlenie – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa AGAR-Power.
Agregat, jako autonomiczny zespół wytwarzający energię elektryczną, charakteryzuje się dość skomplikowaną konstrukcją. Dodatkowo, budowa agregatu różni się od rodzaju generatora oraz planowanego przeznaczenia. Urządzenia przeznaczone do pracy na lądzie mogą stanowić stałe lub ruchome instalacje, dodatkowo różniące się sposobem uruchamiania: ręcznym lub automatycznym.
Zespół prądotwórczy
Właściwy mechanizm prądotwórczy składa się zasadniczo z kilku niezbędnych, choć występujących w różnych kombinacjach i typach elementów.
Silnik agregatu prądotwórczego
Każdy agregat musi posiadać własny silnik i zbiornik paliwa. Najczęściej spotykane są agregaty z silnikami diesla lub benzynowymi, dla których niezbędne są również odpowiednie tłumiki spalin. Zdarzają się jednak również modele z napędem elektrycznym, parowym, cieplnym czy pneumatycznym.
Prądnica i przyłącza
Kolejny niezwykle istotny element to prądnica, która przekształca energię mechaniczną w elektryczną. Przekazanie energii elektrycznej do urządzeń odbywa się dzięki przyłączom z gniazdami.
Elementy dodatkowe agregatu
Ponieważ praca agregatu prądotwórczego generuje hałas, większość modeli wyposażona jest dodatkowo w wyciszoną obudowę. Niektóre agregaty posiadają także akumulatory z osprzętem.