Czy bardziej opłaca się wymienić walutę w Polsce czy zagranicą?

Urlopowy wypoczynek zagranicą często okazuje się bardzo skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem. Oprócz zamówienia noclegu, zorganizowania transportu i zakupu wszystkich niezbędnych na podróż rzeczy, pamiętaj też o tym, by zaopatrzyć się w lokalną walutę.

Czy wymiana waluty naprawdę jest konieczna jeszcze przed wyjazdem z kraju? Oczywiście, że nie, jednak zaopatrzenie się w gotówkę w obcej walucie jeszcze w Polsce, jest znacznie bardziej opłacalne – przekonuje nasz rozmówca z wrocławskiego Kantoru Cent.

Jak płacić za granicą?

Najpopularniejszą formą płatności podczas zagranicznych podróży wciąż jeszcze jest gotówka. Oznacza to, że całą kwotę przeznaczoną na wakacje musisz wymienić od razu i podróżować z dużą ilości pieniędzy przy sobie. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Coraz częściej Polacy decydują się na korzystanie z transakcji bezgotówkowych również poza krajem. Niektóre banki umożliwiają też dokonywanie wypłat z zagranicznych bankomatów. To jednak istnieje duży haczyk: takie operacje obarczone są bardzo dużą marżą i dodatkowymi prowizjami.

Co więcej, jeśli zamierzasz płacić w mało popularnej walucie, czeka cię podwójne przewalutowanie: zwykle najpierw ze złotówek na euro, a następnie na walutę docelową. Oznacza to, że na wysokim kursie narzuconym przez bank stracisz aż 2 razy podczas jednej płatności.

Transakcje bezgotówkowe – jak płacić i nie stracić?

Nie da się ukryć, że operacje bezgotówkowe są najwygodniejszą formą płatności, toteż szkoda byłoby rezygnować z nich z uwagi na wysokie koszty. Ten problem łatwo rozwiązać, korzystając z oferty kantorów internetowych. Aby wymienić waluty po najlepszym możliwym kursie i swobodnie płacić za granicą, wystarczy posiadać konto walutowe i zarejestrować się w serwisie internetowym dobrego kantoru.

Wymiana na euro i inne waluty

Ciekawym zagadnieniem jest opłacalność wymiany złotówek na euro i waluty mało popularne. Okazuje się, że sprawa wymiany pieniędzy przed podróżą do krajów strefy euro wygląda inaczej, niż w przypadku wyprawy poza tę strefę.

Jeśli potrzebujesz euro, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zakup waluty w Polsce. Jednak kiedy podróżujesz do Turcji, Chorwacji i Bułgarii, dla dobra swojego portfela w kraju kup… euro, które korzystniej wymienisz na miejscowe waluty lokalnie.

Materiał partnera