artykuly-pozlotnicze

Artykuły pozłotnicze do renowacji zabytków

Pozłotnictwem nazywamy dział rzemiosła artystycznego, specjalizującego się w pokrywaniu różnego rodzaju powierzchni szlachetnymi metalami. Prace pozłotnicze są często wykonywane przy okazji renowacji zabytków, np. dzieł sztuki. Do ich przeprowadzenia konieczne są różnego rodzaju narzędzia oraz materiały. Oto kilka z nich.

Materiały

Materiałami niezbędnymi w pozłotnictwie są przede wszystkim różnego rodzaju metale, głównie szlachetne, takie jak srebro lub złoto. Metale te występować mogą w dwóch formach: bardzo cienkiej folii, tak zwanych płatków (w zależności od gatunku metalu folia może mieć różne grubości – w przypadku złota wynosi ona obecnie od 1/3000 do 1/4000 mm) lub proszku metalowego, uzyskiwanego metodą ucierania lub strącania chemicznego metalu (obecnie powszechnie stosowana jest ta druga metoda)

Pozostałe materiały pozłotnicze to między innymi:

  • Pulment – zaprawa służąca jako podkład dla płatków metalu, które mają być polerowane. Wytwarzana jest z glinki nazywanej bolusem oraz wody klejowej na bazie klejów pochodzenia zwierzęcego, najczęściej króliczego.
  • Mikstion – rodzaj kleju, na który kładzie się płatki w tak zwanej metodzie złocenia lub srebrzenia na mat. Produkowany jest z wysokogatunkowego pokostu lnianego lub olejku terpentynowego z dodatkiem żywic i innych składników.

Narzędzia

Do prawidłowego naniesienia płatków metalu na renowowany obiekt niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Agat pozłotniczy – wykonywany z kamieni półszlachetnych lub kłów zwierzęcych gładzik, służący do polerowania nałożonych płatków.
  • Nóż pozłotniczy – wykorzystywany jest do przycinania płatków na odpowiednio duże fragmenty. Jest długi i prosty, jego ostrze jest zwykle zaokrąglone.
  • Poduszka pozłotnicza – służy jako podkładka, na której kroi się płatki. Jest dość twarda i płaska, pokryta delikatną skórą.
  • Pędzel pozłotniczy – zwany również nastrzelaczem, służy do nakładania przyciętych płatków na renowowaną powierzchnię.

Wymienione wyżej narzędzia służą jedynie pokrywaniu powierzchni warstwą metalu. Do wcześniejszego przygotowania podłoża i gruntu konserwatorzy używają narzędzi, które znajdują zastosowanie również w malarstwie, czyli między innymi pędzli, szpachli, papierów ściernych i pumeksu.

Szeroki wybór narzędzi pozłotniczych znajdziemy w ofercie firmy Edan z Krakowa.

 

 

Materiał partnera