Czy akt notarialny może zostać unieważniony?

Czy akt notarialny może zostać unieważniony?

Akt notarialny to ważny dokument urzędowy, który stanowi poświadczenie dokonanej czynności prawnej. Zwykle sporządzamy go podczas zakupu domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Akt przygotowywany jest przez notariusza i musi spełniać szereg norm, aby był uznany za ważny. Kiedy akt notarialny może zostać unieważniony? Jakie wymogi musi spełniać, aby miał moc prawną? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość unieważnienia aktu notarialnego? Chcesz dowiedzieć się, jakie kryteria musi spełniać dokument sporządzony przez notariusza, aby był prawomocny? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Kiedy akt notarialny jest nieważny?

Unieważnienie aktu notarialnego jest możliwe w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, jeśli osoba, która składała oświadczenie, znajdowała się w stanie wykluczającym swobodne lub świadome podjęcie decyzji, jej podpis jest nieważny. Mowa tutaj głównie o osobach zmagających się z chorobami psychicznymi lub upośledzonymi umysłowo.

Istotny błąd

Jeśli mamy do czynienia z błędem, czyli fałszywym wyobrażeniem o faktycznym stanie rzeczy, również możemy unieważnić akt notarialny. Należy jednak wykazać, że gdyby osoba składająca oświadczenie woli nie działała pod wpływem błędu, inaczej oceniłaby sprawę i nie złożyłaby oświadczenia. Kiedy ma miejsce taka sytuacja? Na przykład, gdy decydujemy się na zakup dzieła sztuki, ponieważ sądzimy, że kupujemy oryginał, a okazuje się, że obraz jest tylko imitacją. Pamiętajmy, że zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura notarialnego, które wyróżnia się profesjonalizmem i jest cenione przez klientów jak Kancelarie Notarialne w Zgierzu, w województwie łódzkim.

Pozorność

Na czym polega pozorność oświadczenia woli? Mamy z nią do czynienia, gdy oświadczenie woli ma ukryć inną czynność prawną. Do tej sytuacji dochodzi, gdy obie strony umawiają się np. na spisanie umowy darowizny, aby ukryć umowę sprzedaży.

Groźba

Jeżeli oświadczenie jest wymuszone, mamy do czynienia z groźbą. Musi być ona realna i powodować w osobie składającej oświadczenie lęk i strach spowodowany przekonaniem, że jej lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo. Za groźbę uznaje się między innymi szantażowanie i zastraszanie.

Unieważnienie aktu notarialnego może nastąpić z różnych powodów. Pamiętajmy jednak, że aby doszło do uchylenia aktu, musimy wnieść do sądu pozew o ustalenie nieważności dokonanej czynności prawnej.

 

Materiał partnera