Komunikacja, czyli klucz do porozumienia w związku

Świat widział już wiele par, które pomimo silnych i szczerych uczuć, a także chęci do bycia razem, nie potrafiły się porozumieć. Komunikacja może wydawać się czymś wręcz banalnym – każdy, kto potrafi mówić, może przecież komunikować się z łatwością. W rzeczywistości jednak jasne przekazywanie informacji partnerowi czy partnerce, w szczególności w sprawach spornych, wcale nie jest tak prostym zadaniem. Dlaczego komunikacja w związku jest taka ważna i w jaki sposób ją rozwijać?

Co daje sprawna komunikacja?

Dzięki komunikacji, ujmując to w dużym skrócie, można powiedzieć partnerowi w jasny i zrozumiały sposób, czego się od niego oczekuje. Potrzebne do tego jest oczywiście także zaufanie, które sprawia, że wierzy się w poważne podejście bliskiej osoby do przedstawianej sprawy, niepodważanie przedstawianej opinii, czy zachowanie poruszanych tematów jedynie dla siebie.

Czy rozmowa z drugą połówką to trudne zadanie? Jak się okazuje, zależy to głównie od jej tematu. Szczególnie trudne są te rozmowy, w których chce się dać znać partnerowi, że któreś z jego zachowań odebrało się krzywdząco. Możliwość rozmowy także i o takich sprawach dają jednak szansę na przepracowanie problemów i ich szybkie rozwiązanie, dlatego nawet trudne tematy warte są poruszenia.

para trzyma się za ręce

Sprawna komunikacja to nie tylko możliwość rozwiązywania sporów, ale także możliwość pełnego cieszenia się wzajemnym towarzystwem i bliskością. Nawet w sprawach intymnych warto potrafić ze sobą rozmawiać, mówić sobie otwarcie o tym, co odczuwa się jako przyjemne, a co całkowicie odrzucające. Dobrze wiedzieć, jakie emocje w partnerze wzbudzają sex maszyny, czy jest on otwarty na eksperymenty, albo czy ma pewne granice, których wolałby nie przekraczać.

Jak słuchać i mówić do partnera z szacunkiem?

Rozmowa, w której zachowa się pełen szacunek do drugiej osoby, może stać się trudna szczególnie w przypływie silnych emocji. Nie bez powodu to właśnie pod ich wpływem ludzie tak często wypowiadają nie w pełni przemyślane słowa, których później mogą żałować. Nawet przy najbardziej emocjonujących kłótniach warto starać się zachować trzeźwe myślenie. Problemy nigdy nie powinny stawiać dwójki ludzi naprzeciw sobie jak wrogów – zamiast tego wspólnie powinni oni pracować nad ich rozwiązaniem.

O czym warto mówić do partnera czy partnerki, nawet jeśli jest to trudne? Z całą pewnością o swoich potrzebach i to bardzo szeroko pojętych. Czy w związku czegoś brakuje? Może do życia intymnego ma się ochotę włączyć akcesoria takie jak dildo? Zamiast spędzać kolejne leniwe dni w domu, ma się zamiar odnowić kontakty z dawnymi przyjaciółmi i samem wyjść z domu? A może ma się wrażenie, że w związku brakuje bliskości? O wszystkim tym warto mówić, najlepiej jasno i wyraźnie.

przytulona para

Zanim jednak zacznie się wymieniać partnerowi wszystko, co ma się ochotę zmienić, warto nauczyć się słuchać i jego opinii. Bliskich osób warto słuchać tak, jak samemu chciałoby się być wysłuchanym. Nie chodzi tylko o nieprzerywanie wypowiedzi, czy odłożenie telefonu na czas rozmowy. Ważne jest także niepodważanie słów partnera czy rzeczywista chęć wdrożenia przynajmniej części zmian, które proponuje.

Co jeśli opinia drugiej strony okazuje się frustrująca i całkowicie niezgodna z własnym zdaniem na dany temat? Trudno w tej kwestii o lepsze rozwiązanie niż zwykły kompromis. Żaden związek nie obejdzie się bez kompromisów, dlatego prędzej czy później trzeba się na nie przygotować.

Materiał partnera