kask rowerowy

Jak kupić dobry kask rowerowy?

Rowery stają się coraz popularniejszym, tylko sprzętem sportowym, ale i najzwyczajniejszym środkiem transportu, który pozwala nam szybko przeciskać się przez już niezwykle zatłoczone i zakorkowane ulice naszych miast. Z każdym rokiem przybywa osób, które korzystają z roweru, aby dojeżdżać do pracy, na uczelnię, czy nawet jeździć po zakupy.

Bezpieczeństwo na rowerze

W tym kontekście sporej wagi problemem staje się bezpieczeństwo cyklistów. Zważywszy, na fakt, że ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia, po których w miarę bezpiecznie można się poruszać, są ciągle rzadkością w naszych miastach, problem ten tym większego nabiera znaczenia.  Gwoli prawdy należy powiedzieć, że nawet wywrotka na ścieżce rowerowej może każdemu się przytrafić, a nieostrożny kierowca i na niej może potrącić rowerzystę. Jak zwykle w takich wypadkach najgorsze konsekwencje niosą z sobą urazy głowy. Najlepszą ochroną dla rowerzysty jest w tej sytuacji kask, o czym informują nas m.in. przedstawiciele firmy RoweryRolki.pl.

Przede wszystkim głowa

Głowę należy chronić przed możliwymi jej urazami zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja. Nie wyobrażamy sobie, aby w cywilizowanym kraju, na jakiejkolwiek współczesnej budowie pracownicy przebywali i pracowali bez kasku ochronnego na głowie. Kaski ochronne stosuje się w budownictwie, górnictwie, przy pracach drogowych i w pracach leśnych. W kaski muszą obowiązkowo być wyposażone osoby poruszające się na motocyklach, motorowerach i skuterach. Muszą też je posiadać niepełnoletni narciarze poruszający się po stokach śnieżnych.  Niestety, co mówimy z ubolewaniem, nie ma jeszcze ustawowego obowiązku posiadania kasku przez cyklistów poruszających się po drogach publicznych. Wiadomo skądinąd, że urazy głowy to najczęstsze przyczyny śmierci wśród tych rowerzystów, którzy ulegli wypadkom. Wystarczy zwykła wywrotka i uderzenie głową o krawężnik, co przecież może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym momencie. Nie patrzmy zatem na to, że nie ma obowiązku noszenia kasku przez rowerzystę i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie kask?

W sklepach ze sprzętem rowerowym mamy bardzo duży wybór różnego rodzaju kasków rowerowych. Jak należy wybierać dobry kask rowerowy? Podstawowym i najważniejszym kryterium jest, aby posiadał on odpowiedni atest. Dlatego też warto go kupować w porządnych sklepach rowerowych, a nie na podejrzanych giełdach.  Dalej, istotne są rozmiary kasku. Musi on być dokładnie dopasowany, tak aby nie był zbyt luźny, a jednocześnie nie uwierał nas w głowę i nie przeszkadzał w jeździe. Warto przed dokonaniem zakupu przymierzyć kilka modeli. Dobrze jest, jeśli kask będzie posiadał dużą ilość otworów wentylacyjnych, co zdecydowanie poprawia komfort jazdy. Wreszcie należy kask dobierać, stosownie do tego, gdzie będziemy jeździć, i jaki rodzaj sportu rowerowego będziemy uprawiać. Inne zatem będą kaski do jazdy turystycznej, inne do jazdy szosowej, a jeszcze inne do jazdy po górach, a jeszcze inne kaski zakładają kolarze, którzy ścigają się na zamkniętych torach.