rower

Jazda pełna frajdy – rowerki dla dzieci

Wybranie odpowiedniego roweru dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jest to na pewno bardziej skomplikowany proces niż przy kupowaniu roweru dla osoby dorosłej. Żeby nasze dziecko mogło w pełni cieszyć się z jazdy, rower nie powinien być wybrany pod wpływem chwili, ponieważ może się okazać, że nasz wybór był po prostu zły. Rower powinien również podobać się dziecku, w przeciwnym wypadku może ono odmówić korzystania z niego.

Przy wyborze odpowiedniego roweru powinniśmy kierować się przede wszystkim wzrostem dziecka i jego możliwościami fizycznymi. Dzieci, nawet w tym samym wieku, różnią się od siebie wzrostem, więc nie kierujemy się wskazaniami wiekowymi. Im mniejsze dziecko tym ważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na jeden wymiar, czyli na wysokość kroku. Szczególnie ważne jest to w przypadku rowerków biegowych.

Obecnie na rynku jest ogromny wybór rowerów, który może wprowadzić lekki zamęt. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego sprzętu dla naszej pociechy, warto poradzić się specjalisty, np. ze sklepu Trybik.

Tak samo jak w medycynie, tak i w przypadku wyboru roweru najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować jest “nie szkodzić”. Ważne jest, żeby zadbać o odpowiednią postawę i ułożenie ciała dziecka w trakcie jazdy.

Ważnym elementem decydującym o komforcie jazdy jest odpowiednia rama. Dobieramy ją, biorąc pod uwagę długość nóg (od podłoża do krocza), w zależności także od tego czy rower ma dodatkowe kółka boczne, czy nie. Najważniejsze jest, aby dziecko miało całkowitą kontrolę nad rowerem. Bez problemu powinno utrzymywać na nim równowagę oraz łatwo dosięgać i używać hamulców. Ważne jest również, żeby swobodnie mogło dotknąć stopami podłoża w trakcie postoju, aby mogło łatwo zatrzymać rower lub w razie konieczności bez trudu zeskoczyć z niego.

Dla najmłodszych dzieci najbardziej odpowiedni będzie rower biegowy. Jest on całkowicie pozbawiony układu napędowego (pedałów, łańcucha, przerzutek, korby). Zadaniem tego roweru jest oswojenie i przyzwyczajenie dziecka do jazdy na tego typu pojazdach, przede wszystkim, żeby potrafiło utrzymać równowagę oraz odpowiedni kierunek jazdy. Do łapania równowagi niepotrzebne są tutaj boczne kółka, gdyż dziecko wykorzystuje w tym celu własne nogi. Brak pedałów powoduje swobodę w poruszaniu nogami podczas odpychania się lub hamowania.

Rowerek biegowy jest lżejszy od typowego, wyposażonego w pedały i mogą na nim jeździć dzieci od 2 do ok. 4 roku życia.

Kiedy dziecko osiągnie wzrost ok. 100 cm możemy przemyśleć zakup kolejnego rowerka, tym razem już z pedałami. Dzieci, które zaczynały swoją przygodę z rowerkami biegowymi, najprawdopodobniej nie będą potrzebowały już bocznych kółek. Większość dzieci tylko do pewnego momentu korzysta z tego typu udogodnień.

Wymiana roweru na większy rozmiar następuje przeważnie w wieku 8-9 lat. Być może ma to związek z tym, że większość dzieci w naszym kraju w tym czasie przystępuje do pierwszej komunii świętej, a rower od lat jest na czele listy prezentów komunijnych. Standardowo kupuje się w takich przypadkach rower na kołach o średnicy 24″ (do nabycia w sklepie Trybik). Jednak, żeby dziecko mogło bezpiecznie jeździć na rowerze tych rozmiarów, jego wzrost powinien wynosić ok. 120 cm.

Natomiast jeśli wzrost naszego dziecka przekroczy 145 cm oznacza to konieczność zakupu “dorosłego” roweru, który tym razem powinien posłużyć potomkowi dłuższy czas.