sztuki walki

Jakie akcesoria są konieczne, aby móc uprawiać sztuki walki?

Niezależnie od tego, czy uprawiamy jakiś sport wyczynowy, czy zajmujemy się określoną sztuką walki, ważne jest, aby zadbać o skuteczną ochronę. Różnego rodzaju ochraniacze potrzebne nam są bez względu na to, czy praktykujemy ekstremalne zjazdy rowerowe, gramy w piłkę nożną czy boksujemy.

Sztuki walki

Najpopularniejsze sztuki walki to chociażby karate, boks, czy niezwykle w ostatnich latach modne MMA. Mimo że pochodzenia japońskiego, karate swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Powstało ponad sto stylów karate, a najpopularniejszymi z nich są te, które posiadają elementy samoobrony. Boks pojawił się jeszcze w czasie starożytnych igrzysk olimpijskich. Celem zawodników, tak zwanych bokserów, jest zdobycie większej ilości punktów od przeciwnika, poprzez zadawanie mu prawidłowych ciosów. Walkę wygrać można również przez uczynienie rywala niezdolnym do walki, co zdarza się o wiele częściej. MMA to skrót od Mieszanych Sztuk Walki (z języka angielskiego Mixed Martial Arts). Powstały one po to, aby zapewnić widowisko sportowe, a ich początki, podobnie jak boks, wywodzą się już ze starożytności. Jest to dyscyplina, w której można korzystać ze wszystkich technik, gdzie walka toczy się przy zastosowaniu najmniejszych ograniczeń. Jeśli zdecydujemy się trenować któryś z tych sportów, ale również chociażby judo, warto zajrzeć na stronę senseishop.pl i zaopatrzyć się w potrzebne do tego akcesoria.

Akcesoria do sztuk walki

Zarówno do boksu, jak i MMA potrzebne są odpowiednie rękawice. Nie są to jednak takie same modele. Rękawice bokserskie są większe od tych do mieszanych sztuk walki i charakteryzują się zaokrągloną budową. Dodatkowo są one pełne, to znaczy bokser ma zabezpieczoną całą dłoń. Rękawice do MMA są twardsze, przez co ciosy zadawane przy ich pomocy bardziej bolą. Posiadają odkryte palce, aby umożliwić zawodnikowi chwytanie przeciwnika, a przez to, że są mniejsze i mają tym samym mniejszą powierzchnię od rękawic bokserskich, istnieje większe prawdopodobieństwo rozcięcia skóry rywala. Rękawice są konieczne przy boksowaniu czy uczestnictwie w walce MMA, ale to nie jedyne istotne akcesoria. Przy boksie stosuje się taśmy bokserskie, którymi owijana jest skóra dłoni, a dopiero potem nakładana rękawica. Taśmy są ważne, ponieważ wchłaniają pot i stabilizują nadgarstek, przez co ryzyko kontuzji jest mniejsze. W zapobieganiu kontuzji pomagają również ochraniacze na piszczele i stopy, używane podczas walk MMA, kiedy to dozwolone jest kopanie przeciwnika. Ale akcesoria do sztuk walki nie mają tylko za zadanie ochraniać zawodnika. W ofercie sklepu Sensei Shop znajdują się bowiem również Judogi, czyli stroje zawodników walczących w judo. Nie mają one zadania ochrony zawodników, jednak przepisy Międzynarodowej Organizacji Judo nakazują, aby podczas walk ubrani oni byli właśnie w tego typu strój, składający się z luźnych spodni oraz przewiązanej pasem bluzy.

Akcesoria, stosowane przez zawodników sztuk walki, nie są potrzebne tylko do ochrony, ale również wymagane są przepisami. Zawodnik, który nie będzie ich przestrzegał, może bowiem zostać zdyskwalifikowany.