Na jakie elementy należy zwrócić uwagę kupując ponton

Miłośnicy wodnych przygód często nie wyobrażają sobie wypadu nad wodę bez odpowiedniego sprzętu do pływania. Nie wszystkich jednak stać na zakup czy wypożyczenie żaglówki lub łodzi wiosłowej. Niektórzy też po prostu nie chcą martwić się ich przewozem bądź obsługą, więc wybierają ponton. Ponton, aby jednak spełniał swoją funkcję i nie był tylko zakupem na jeden sezon, musi charakteryzować się określonymi cechami.

Odpowiednie przeznaczenie

Jeszcze za nim dokonamy zakupu musimy zastanowić się, do jakich celów będzie służył ponton. Do wędkowania, nurkowania, spływów rzecznych, a może do odpoczynku rekreacyjnego z rodziną. Od tego w dużej mierze zależeć będzie wielkość pontonu oraz typ podłogi. Jeśli chcemy, aby spełniał on typową rekreacyjną funkcję, najlepiej sprawdzi się podłoga wykonana z włókien poliestrowych typu VIB bądź AirMat. Ponton z taką podłogą będzie bardzo lekki, zmieści się w jednej torbie i będzie go można bardzo łatwo złożyć i rozłożyć.

Wytrzymałość pontonu

Kupując ponton zazwyczaj robimy to w przeświadczeniu, że będzie on na służył przez kilka dobrych sezonów. Aby tak rzeczywiście było, ponton musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Wytrzymałość pontonu zależy od gęstości siatki poliestrowej – dowiadujemy się w sklepie Pool& Garden Party z Poznania. Zazwyczaj gramatura materiału, z jakiego wykonuje się ponton wynosi 1100g/m2, 1500g/m2. W przypadku, gdy ten wskaźnik jest niższy, powinniśmy mieć wątpliwości, czy z czasem sprzęt nie ulegnie deformacji. Jakość pontonu można również ocenić na podstawie jego wagi.

Kolor i wyposażenie

Wybierając ponton powinniśmy zwrócić uwagę również na kolor materiału, z jakiego został wykonany. Jest to szczególnie ważne ze względu na trwałość sprzętu. Zbyt długotrwałe działanie promieni słonecznych może przyczynić się do skrócenia jego żywotności. Dlatego najlepiej wybierać ponton w kolorze białych czy też odcieniach jasnoszarych. Biel odbija promienie słoneczne, dzięki temu zapobiega silnemu nagrzewaniu się materiału i nadmiernemu wzrostowi ciśnienia wewnątrz. Wybierając ponton, powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy wyposażenia np. czy dany model posiada uchwyty na wędki, czy wiosła. Mamy do wyboru wiosła wykonane z plastiku bądź z aluminium. Oczywiście ponton dobieramy według ilości osób, które mają nim pływać. W dobrych sklepach można kupić pontony, które są w stanie pomieścić nawet 4 dorosłe osoby. W niektórych modelach przeniesienie pontonu z miejsca na miejsce jest możliwe dzięki lince zamocowanej na bokach, a odpowiednie zawory pozwalają na wygodne napompowywanie i spuszczanie powietrza. Dobrze jest również, gdy ponton posiada pawęż, czyli uchwyt, które umożliwia montaż silnika elektrycznego. Przydatna może się także okazać specjalna torba na drobiazgi, umieszczona w pontonie. Wszystko zależy od potrzeb kupującego. Wszystkie te dodatkowe akcesoria, także silniki elektryczne można kupić we wspomnianym już wcześniej sklepie Pool & Garden Party.

 

Materiał partnera