kobieta biegnie z wózkiem do biegania

Dobry wózek biegowy – 5 rad jak kupić

Uprawianie sportu jest bardzo wciągające. Jednak większość kobiet podczas ciąży rezygnuje ze sportów wyczynowych. Gorszy nastrój, brak formy i strach o zdrowie dziecka biorą górę. Jednak po porodzie, gdy równowaga zaczyna wracać, coraz więcej kobiet rozmyśla nad powrotem do ulubionego sportu. Na polskim rynku wózków do biegania nie brakuje. Do zakupów warto jednak podejść indywidualnie. Nie każdy polecany model sprawdzi się w kolejnej rodzinie. Dobry wózek do biegania powinien mieć kilka ważnych cech. Warto się z nimi zapoznać, by nie narazić na niebezpieczeństwo swojego dziecka.

Najlepsze wózki biegowe to trójkołowce

Wózki do biegania zazwyczaj mają 3 koła. Oczywiście biegać można również z 4-kołowcem. Jednak, na bieganie po alejkach w parku lub ścieżką rowerową warto wybrać trójkołowiec. Do biegania rekreacyjnego spokojnie wystarczy wózek 2w1 z opcją blokady przedniego koła. Będzie zwinnie manewrował w supermarkecie, a przed treningiem wystarczy włączyć blokadę i ruszyć w drogę. Ten wózek spokojnie zaspokoi potrzeby początkujących biegaczy. Modele, z którymi można brać udział w maratonie lub półmaratonie to typowe trójkołowce ze sztywnym kołem.

Jeśli chodzi o koła to im cieńsze opony i większe tym lepiej. Taki wózek biegowy łatwiej będzie nabierać prędkości. Jest lekki i szybki, więc świetnie sprawdzi się podczas uprawiania sportu.

Hamulec ręczny chroni przed kolizją w nagłych sytuacjach

Kolejnym niezbędnym elementem wózka biegowego jest hamulec ręczny. Bez niego nie można ruszać w drogę! Hamulec ręczny może skutecznie zatrzymać rozpędzony wózek, gdy na ścieżkę nagle wyskoczy pies lub rowerzysta. To jedyny sposób, który uchroni zarówno dziecko jak i biegacza przed kolizją. Należy o tym pamiętać podczas poszukiwań idealnego wózka biegowego.

Pasek na nadgarstek

Dobry wózek biegowy powinien posiadać pasek na nadgarstek przymocowany do rączki. Dzięki niemu wózek zawsze będzie w zasięgu ręki biegacza. Są sytuacje, w których odruchowo można puścić rączkę trójkołowca. A przecież w nim siedzi małe dziecko. Nigdy nie można o tym zapominać, lecz w sytuacjach stresowych, taki scenariusz może mieć miejsce i lepiej się przed nim zabezpieczyć.

Regulowana rączka dopasuje się do wzrostu biegacza

Dzięki regulacji wysokość rączki wózka można w łatwy sposób dopasować ją do wzrostu biegacza. Kręgosłup nie jest wówczas dodatkowo obciążony. Wygodna pozycja w czasie biegania jest bardzo ważna. Podczas treningu ciało musi być rozluźnione i naturalne. Tutaj nie ma miejsca na kompromis.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas treningu

Kolejnym niezbędnym elementem dobrego wózka do biegania jest oczywiście pas bezpieczeństwa. Pięciopunktowa uprząż dopasowana do anatomii dziecka, uniemożliwi mu wysunięcie się z wózka. Pasy, które posiada wózek trójkołowy do biegania, zawsze powinny być zapięte zgodnie z instrukcją obsługi. Dziecko nie może być ubrane w grubą odzież zimową. Jeśli tak będzie, podczas treningu w sytuacji nagłego hamowania ciało dziecka może wysunąć się z pasów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem podczas trenowania zimą, jest użycie ciepłego śpiworka.

Mnogość wózków do biegania zachęca młodych rodziców do uprawiania sportu wraz z dzieckiem. Trend na zdrowe i aktywne życie wśród młodych rodziców wciąż trwa. Jednak do tego sportu trzeba się dobrze przygotować. Bieganie można rozpocząć wyłącznie w towarzystwie dziecka, które potrafi samodzielnie siedzieć. Trenowanie ze zwykłą spacerówką nie jest zalecane. Takie treningi są niebezpieczne przede wszystkim dla dziecka.