tenis plazowy

Beach tennis, czyli tenis plażowy. Co to za sport?

Tenis, podobnie jak wcześniej siatkówka, piłka nożna czy piłka ręczna, doczekał się swojej plażowej odmiany. Beach tennis nie do końca przypomina jednak swojego ziemnego prekursora. Piłka nie może tu dotknąć ziemi, a siatka zawieszona jest na wysokości głowy zawodników.

Beach tennis: skąd pochodzi i kto w niego gra?

Historia tenisa plażowego jest stosunkowo krótka. Podobno beach tennis wymyślono na słonecznej wyspie Aruba leżącej na Morzu Karaibskim. Oficjalnie transmisje live sport można śledzić w Internecie za darmo. W 2007 roku beach tennis stał się profesjonalną dyscypliną sportową zatwierdzoną przez Międzynarodową Federację Tenisa ITF. W rozgrywkach od wielu lat dominują Włosi i Brazylijczycy, ale aktualnymi drużynowymi mistrzami świata w tej dyscyplinie zostali niespodziewanie Rosjanie. W tenisa na plaży gra się także w Polsce. Najbardziej utytułowane polskie tenisistki plażowe to Aleksandra Rosolska i Karolina Kosińska, wielokrotne medalistki Mistrzostw Świata i Europy.

Tenis plażowy a tenis ziemny

Beach tennis to połączenie tenisa ziemnego, badmintona i siatkówki plażowej. Gra się w niego specjalnymi rakietami, które nie mają naciągu, jak tradycyjne rakiety do tenisa. Zamiast tego są całe zabudowane i mają jedynie małe dziurki, które pomagają w przełamaniu oporu powietrza. Również piłki są nieco inne, ponieważ mają obniżone ciśnienie, czyli są bardziej miękkie. Siatka zawieszona jest na wysokości 170 centymentrów, przez co gra może bardziej przypominać badmintona niż tenisa ziemnego. Tym bardziej, że zagrywającym nie przysługuje drugi serwis. Nieuznawany jest także net, czyli serwis z dotknięciem siatki. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że piłka w tenisie plażowym nie może dotknąć ziemi. Należy ją więc zawsze zagrywać prosto w powietrza.

Zasady tenisa plażowego

Kort do rozgrywania oficjalnych meczów beach tennis ma wymiary 16 metrów na 8 metrów. Mecze rozgrywane są na piachu, nawet jeśli pojedynek toczy się w hali. W tenisa plażowego zawsze gra się w parach: deblowych lub mieszanych. Punkty w odmianie plażowej liczy się tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli 0-15- 30-40- gem. W przypadku równowagi (stanu w gemie 40:40) rozgrywany jest punkt decydujący. Set toczy się do 6 wygranych gemów. W przypadku stanu po 6 rozgrywa się tie-break do 7 punktów. Pojedynki rozgrywane są systemem do dwóch wygranych setów.

Materiał partnera