Akcesoria do nauki pływania

Naukę pływania warto zacząć jak najwcześniej. Niezależnie jednak od tego, w jakim wieku jest dziecko uczące się pływać, proces ten może się okazać wyzwaniem tak samo dla niego, jak i dla jego rodziców czy opiekunów. Pierwsze kontakty z wodą wiążą się zwykle z radością i ekscytacją, ale często też z pewnym lękiem i obawami. Podstawą jest więc zapewnienie maluchowi komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Pomóc w tym mogą rozmaite akcesoria.

Dla najmłodszych

Przyzwyczajać do głębszej wody można nawet dzieci mające mniej niż rok. Będzie to zdecydowanie łatwiejsze przy użyciu specjalnego kółka-fotelika do pływania, przeznaczonego dla maluchów w wieku 6-12 miesięcy. Takie dmuchane kółko wyposażone jest w siedzisko oraz zagłówek, które gwarantują stabilność i wygodę. Dzięki niemu wizyta na basenie będzie dla dziecka czystą radością – zwłaszcza że podobnie jak większość akcesoriów do nauki pływania charakteryzuje się ono zazwyczaj żywą kolorystyką; może też być opatrzone nadrukiem z wizerunkiem kreskówkowego ulubieńca.

Kamizelki dla nieco starszych

Jaskrawe barwy zapewniają także lepszą widoczność dziecka w wodzie, również w przypadku mniejszych rozmiarowo niż opisany wyżej fotelik przedmiotów ułatwiających i uprzyjemniających rozpoczęcie przygody z pływaniem. Nieco starsze dzieci skorzystać mogą chociażby z dmuchanych kamizelek. – Są one regulowane dzięki specjalnej klamrze, co również gwarantuje bezpieczeństwo, wymagają jednak od malucha nieco większego zakresu ruchu – mówi przedstawiciel specjalizującej się w branży basenowej firmy Pool & Garden Party. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w dmuchane rękawki.

Deski i rękawki

Te ostatnie występują najczęściej w parze, ale „samodzielnie”, tj. bez kamizelki. W takiej wersji przeznaczone są dla małych pływaków, którym już stosunkowo niewiele brakuje, by wykazać się w wodzie pełną sprawnością. Na podobnym etapie nauki stosuje się też specjalne deski do pływania, przy użyciu których ćwiczy się głównie pracę nóg. Niektóre z nich wyposażone są w uchwyty pomocne nie tylko w pływaniu, ale też w przenoszeniu takiej deski. Młodszym użytkownikom poleca się przede wszystkim deski dmuchane, często o przezroczystym dnie, przez które można obserwować to, co się dzieje pod wodą. Ci, którzy czują się w niej już pewniej, mogą skorzystać z wersji piankowej.

Zabawy dla zaawansowanych

Te dzieci natomiast, które już tylko szlifują swoje umiejętności pływackie, z pewnością docenią zalety akcesoriów przeznaczonych do nauki nurkowania. Podstawowym ćwiczeniem w tym zakresie jest wyławianie z dna basenu specjalnie obciążonych przedmiotów mogących przybierać najrozmaitsze rozmaite kolory i kształty: od kółek i patyczków, przez kulki, z których „wyrastają” sztuczne wodorosty, po np. małe delfiny. Dodatkowym urozmaiceniem nauki nurkowania może być np. rzucanie do wody dociążanych kolorowych rybek, które należy wyłowić specjalną siatką, zanim opadną na dno. Taka zabawa trenuje też refleks, koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową.

Materiał partnera