Jak zaradzić przedświątecznemu szaleństwu zakupowemu?

Co roku w grudniu rozpoczyna się wielkie przedświąteczne szaleństwo zakupowe. Niektórzy lubią gorączkę zakupową, inni są przerażeni na samą myśl o wizycie w galerii handlowej. Niestety trudno jest uniknąć ferworu zakupów świąteczny. Nawet jeśli zechcemy kupić kilka potrzebnych artykułów, doświadczymy kilometrowych kolejek, oczopląsu pod wpływem kolorowych plakatów i hałasu przeplatanego piosenkami ze świątecznych list przebojów. Mamy jednak kilka pomysłów na to, w jaki sposób przetrwać grudzień i nie wpaść w panikę zakupową , a przy tym obdarować naszych bliskich w święta pięknymi prezentami.

Rozpocznij od planu i odpowiedniej strategii

Już kolejny rok z rzędu to samo: wielka panika mimo ubiegłorocznych postanowień, że to się zmieni. Nic dziwnego, że z łatwością poddajesz się frustracji, skoro po pierwsze przekrzykują Cię ludzie, którzy w popłochu przetrącają kolejny wieszak i ze znużeniem pytają komórkę o inny pomysł na prezent dla babci; a po drugie – okazuje się, że sam jesteś w tej samej sytuacji. Doskonale wiemy o tym, że święta są w grudniu. Wiemy również, że jest to żelazny termin, którego nie przesuniemy, dlatego że z czymś nie zdążyliśmy. Co w takiej sytuacji? Nic prostszego! Jeśli opisywany powyżej problem dotyczy Cię, pomyśl o przygotowaniach świątecznych z wyprzedzeniem. Nie chodzi o to, żeby kupić żywego karpia w październiku, ale aby zastanowić się nad nadchodzącymi potrzebami, zaplanować wydatki, wymyślić prezenty dla bliskich oraz, co także bardzo ważne, pomyśleć o sobie. Wszystko to ma sprawić, że zafundujemy sobie prawdziwą radość, zadbamy o siebie, a przede wszystkim będziemy mieli czas dla siebie i bliskich. Dzięki tej metodzie również uda nam się podarować bliskim naprawdę piękne podarki, nie zaś kolejny krawat do kolekcji albo niepotrzebny gadżet, który w ostatniej chwili złapaliśmy w promocji. Co więcej, taka strategia pozwoli nam kontrolować nasze wydatki, a dzięki temu – wiele zaoszczędzić.

Wyprzedź świąteczne reklamy

Wydaje się, że w okresie świątecznym w sklepach jest mnóstwo wspaniałości, których, jak sądzimy, nie ma przez cały rok. Wszystko za sprawą bogatych i mocno zdobionych wystaw sklepowych oraz świecidełek, które przyciągają i sprawiają wrażenie przepychu. Jednak bardzo często gdy idziemy na zakupy z takim nastawieniem, rozczarowujemy się i wychodzimy z niczym. Jeśli chcemy kupić w tym roku niepowtarzalne prezenty, zaplanujmy je. Na takie rozwiązanie potrzeba trochę czasu, dlatego wymyślmy pomysły na prezenty dużo wcześniej, tak aby zdążyć je jeszcze kupić zanim rozpocznie się cała świąteczna bieganina. Jeśli przemyślimy każdy prezent na spokojnie, z pewnością unikniemy nietrafionych podarków, które mogą tylko wprawić obdarowywanych w zakłopotanie. Postarajmy się dobrać prezenty zgodnie z zainteresowaniami naszych bliskich, a także ich potrzebami. Być może Twojej mamie zepsuł się jakiś ulubiony kuchenny gadżet, a brat co dzień narzeka, że brakuje mu zegarka – czasem pomysły na prezenty mogą być oczywiste, wystarczy słuchać…

Oprócz prezentów w święta powinniśmy zadbać o siebie. Spróbujmy pomyśleć o tym, jak chcemy wyglądać w święta, aby zaskoczyć rodzinę i znajomych. Jeśli od dawna marzymy o pięknym kosmetyku, pozwólmy sobie na odrobinę przyjemności. Jeśli upatrzyliśmy sobie czarującą koszulę, kupmy ją zanim ze sklepu zniknie nasz rozmiar.

Dzięki takim postanowieniom w grudniu będziemy mogli cieszyć się spotkaniami z bliskimi oraz długimi spacerami. Jeśli będziemy spokojni i przygotowani już do świąt, grudniowe galerie handlowe zyskają zupełnie nowy wymiar, a dekoracje i wystawy sklepowe będą cieszyć nasze oko.