swietlowki-do-akwarium

Świetlówki do akwarium – co warto wiedzieć?

Oświetlenie stanowi niezbędny element każdego akwarium – nie tylko wpływa ono na jego estetykę, ale jest również konieczne do prawidłowego zachodzenia procesu fotosyntezy. Im większe nasze akwarium i im bardziej zróżnicowana zamieszkująca je fauna i flora, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić właściwemu doborowi źródła światła.  Wciąż wielu miłośników akwarystyki  stawia na świetlówki – oto kilka rzeczy, które powinniśmy o nich wiedzieć.

Moc świetlówki

Jednym z głównym parametrów, który powinniśmy brać pod uwagę przy kupnie świetlówek do akwarium, jest ich moc. Przyjmuje się, że w mniej wymagających akwariach powinna ona wynosić około 0,5W na jeden litr wody w zbiorniku. Na przykład dla akwarium o pojemności   112 litrów powinniśmy wybrać świetlówki o łącznej mocy co najmniej  56W. W przypadku większych akwariów, zamieszkanych głównie przez  rośliny wymagające większego doświetlenia, warto rozważyć  świetlówki o wyższym przeliczniku – 1W na 1 litr wody. Powinniśmy jednak pamiętać, by nie montować świetlówek czy lamp o mocy wyższej, niż ta zalecana przez producenta pokrywy – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do jej stopienia.

Temperatura barwowa i odwzorowanie kolorów

Większość świetlówek – również tych wykorzystywanych w akwarystyce, oznaczana jest przy użyciu ciągu trzech cyfr. Pierwsza z nich oznacza współczynnik odwzorowania kolorów, zaś dwie kolejne temperaturę barwową lampy. Liczba ta może wynosić np. 865 – oznacza to, że współczynnik odwzorowania kolorów Ra wynosi 80, zaś temperatura barwowa 6500 kelwinów (K). Pierwszy parametr ma znaczenie estetyczne – odpowiada on za to, jak będziemy postrzegać kolory ryb i roślin znajdujących się w akwarium. Ra równe 100  jest wartością odwzorowania kolorów charakterystyczną dla światła słonecznego – im bliżej tej wartości, tym lepiej będzie prezentować się nasze akwarium. Zwykle zaleca się stosowanie  świetlówek o wartości Ra w zakresie od 80 do 100 – lampy o niskim  wskaźniku Ra będą sprawiać, że kolory ryb i roślin będą się wydawać wyblakłe.

Temperatura barwowa  jest obiektywną miarą wrażenia barwy, jaką  będzie miało światło emitowane przez świetlówkę. Parametr ten jest niezwykle istotny, gdyż – oprócz wizualnego odbioru kolorów w akwarium, wpływa też na wydajność zachodzenia procesu fotosyntezy w komórkach roślin. Aby fotosynteza przebiegała jak należy, świetlówki powinny posiadać temperaturę barwową w zakresie od 5500K do 6500K, czyli w takim samym, jak światło słoneczne w okresie najwyższej aktywności słońca w ciągu dnia. Ważne jest również spektrum barw emitowanych przez świetlówkę – najlepiej, jeśli zawiera podbicie w paśmie niebieskiego i fioletu oraz czerwieni. Każdy liczący się producent świetlówek do akwarium pokazuje na opakowaniu jej wykres widmowy. Poza temperaturą barwową i widmem istotny jest również czas naświetlania roślin.  Jest on zależny od gatunków roślin występujących w akwarium i zazwyczaj czas doświetlania każdy akwarysta dobiera indywidualnie według własnego doświadczenia.  Zazwyczaj jest to ok. 12 godzin.

Gdzie kupować świetlówki?

Na rynku znajdziemy świetlówki stworzone specjalnie z myślą o oświetlaniu akwariów. Szeroki ich wybór proponuje firma AQUA-LIGHT, posiadająca  bardzo rozbudowaną  ofertę świetlówek akwarystycznych takich marek jak Sylvania, ATI, NARVA, Aqua Medic, Hagen, Juwel i wiele innych.  Można oczywiście korzystać również ze zwykłych świetlówek, przeznaczonych do oświetlania pomieszczeń – są tańsze i powszechnie dostępne, należy jednak pamiętać, że nie zawsze ich producenci podają informacje o wszystkich ich parametrach.

Materiał partnera