Rodzaje zdalnie sterowanych samolotów

Współczesna branża modelarska ma się świetnie. Pasjonaci zdalnie sterowanych modeli latających, ale też jeżdżących i pływających mogą przebierać w niesamowicie bogatej ofercie produktów gotowych i tych przeznaczonych do samodzielnego składania. Przyjrzyjmy się bliżej latającym modelom RC, czyli zdalnie sterowanym samolotom.

Próba usystematyzowania  zdalnie sterowanych modeli latających nie jest łatwa ani oczywista – zauważa nasz rozmówca ze Składnicy Modelarskiej. Istnieje kilka podziałów samolotów RC, a każdy z nich opiera się o nieco inne kryteria. Nasz przegląd zacznijmy od podziału ze względu na rodzaj napędu.

Elektryczne i spalinowe samoloty RC

Zdalnie sterowane modele latające dzielimy na elektryczne i spalinowe. Samoloty z napędem elektrycznym z reguły są łatwiejsze w sterowaniu, toteż stanowią najczęstszy wybór dla początkujących modelarzy. Samoloty RC zasilane prądem są też zdecydowanie tańsze w utrzymaniu.

Natomiast modele spalinowe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Tego typu samoloty są nieco droższe w eksploatacji, ale jednocześnie dużo mocniejsze. Lepsze osiągi sprawiają, że to właśnie modele z napędem spalinowym najczęściej biorą udział w profesjonalnych wyścigach i turniejach.

Kolejny podział samolotów RC opiera się nie o rodzaj, ale sposób napędu. Wyróżniamy więc modele zasilane, czyli takie, które napędzane są paliwem bądź prądem podczas całego trwania lotu; szybowce, które utrzymują się w powietrzu wyłącznie dzięki jego sile nośnej oraz motoszybowce,  które wyposażone są w silniki wspomagające, nie wymagają jednak stałego napędzania podczas lotu.

Samoloty RC dla początkujących i zaawansowanych

Do nauki latania najlepiej sięgnąć po tzw. symulator. Zdalnie sterowane samoloty dla początkujących wykonane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych i dostępne są w zestawach, opisywanych skrótami RTF, ARF lub KIT. Co one oznaczają?

RTF to skrót od angielskiego Ready-To-Fly. W takim zestawie znajdziemy gotowy model samolotu oraz całe niezbędne wyposażenie, umożliwiające natychmiastowe rozpoczęcie podniebnej przygody. Zestaw ARF obejmuje samolot prawie gotowy do lotu (ang. Almost-Ready-To-Fly). Taki model wymaga złożenia i regulacji, a niekiedy również oddzielnego zakupu aparatury sterującej. W zestawie typu KIT znajdziemy wyłącznie elementy konstrukcyjne modelu, bez silnika czy aparatury sterującej.

Ostatni podział, o jakim warto wspomnieć omawiając rodzaje zdalnie sterowanych samolotów, dotyczy bezpośrednio konstrukcji modelu, a konkretnie umiejscowienia skrzydeł względem korpusu. I tak, wyróżniamy górnopłaty, średniopłaty i dolnopłaty.

Wybierając model samolotu RC należy brać przede wszystkim stopień zaawansowania modelarza, umiejętności sterowania modelem, a w dalszej kolejności oczekiwania względem jego mocy i indywidualne upodobania. Im większe doświadczenie w modelarstwie, tym większe możliwości i radość latania. Zacznij już dziś!

Materiał partnera