Przygotowania do ślubu: wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej to jeden z najbardziej pracochłonnych elementów przygotowań do ślubu. Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, by wszyscy podczas wesela bawili świetnie. W ostatnich latach miejsc, które świadczą wysokiej jakości usługi weselne przybywa. O czym warto pamiętać przy wyborze, a czego unikać? Przeczytajcie poniższy tekst, by się tego dowiedzieć!

Idealna sala weselna – o czym warto pamiętać?

Wybierając salę weselną powinniśmy zwrócić uwagę na więcej elementów niż tylko jej wygląd. To, czy goście będą się dobrze bawić, a my nie zbankrutujemy zależy bowiem od wielu czynników. Zanim zamówimy salę weselną powinniśmy pamiętać przynajmniej o kilku ważnych aspektach, jakimi z całą pewnością jest wielkość sali i jej lokalizacja. Nie możemy również zapominać o tak ważnych kwestiach jak klimatyzacja i oczywiście ostateczny koszt. Przejdźmy do omówienia tych spraw.

Jaką wielkość sali weselnej wybrać?

To, ile gości pojawi się na naszym weselu jest pierwszą rzeczą, nad którą powinniście się zastanowić. Oczywiście nikt nie jest w stanie ustalić dokładnej liczby na wiele miesięcy przed wydarzeniem, jednak ważne jest to, czy planujemy wesele dla 50, 100 czy 200 osób. To absolutna podstawa podczas wyboru odpowiedniej sali weselnej, jak i podczas negocjowania kosztów jej wynajmu. Na pewno nie powinniśmy wybierać sali na wyrost. Zbyt duża ilość miejsca nie tylko generuje większe koszty, lecz również niekorzystnie wygląda na zdjęciach weselnych. Sami goście też mniej chętnie wychodzą na parkiet, gdy widzą, że jest on w sporej części pusty.

Lokalizacja sali weselnej

Musimy również zdecydować, czy wolimy wybrać lokalizacje sali weselnej w centrum miasta, co pozwoli nam na oszczędność czasu poświęconego na transport, czy jednak jesteśmy raczej zwolennikami wesel, które znajdują się na odludziu? Zaletą tych drugich z całą pewnością jest piękna sceneria. Zazwyczaj bowiem w ich otoczeniu znajduje się ogród z oczkami wodnymi. W niektórych przypadkach jest to jezioro lub las. Taka przestrzeń nadaje się nie tylko do sesji ślubnej, lecz idealnie sprawdza się jako miejsce odpoczynku dla gości weselnych.

Ile kosztuje wynajęcie sali? Jak sprawdzać koszty?

Wielkość sali i jej lokalizację musimy oczywiście zweryfikować z ponoszonymi kosztami. Ostatecznie bowiem to nasz portfel zdecyduje o tym, czy idealna sala weselna będzie znajdowała się w naszym finansowym zasięgu. Zapytaliśmy więc na jednym z portali, o czym warto pamiętać i jak sprawdzać koszty?

– Przede wszystkim najlepiej skorzystać ze specjalnych porównywarek ofert, gdzie znajdziemy większość informacji o salach weselnych, które znajdują się  w naszej okolicy – komentuje Ewa Sztuczka, związana z serwisem lokale-wesele.pl.

Zazwyczaj właściciele sal weselnych podają cenę za jednego gościa. Warto jednak dopytać, czy nie występują żadne opłaty dodatkowe. O co powinniśmy pytać? W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czy cena obejmuje dekoracje sali, a także ciasta. W wielu przypadkach nie są to elementy uwzględnione w podstawowym cenniku. Bardzo istotne jest także to, by spytać, jak prezentuje się kwestia alkoholu. Jeśli młoda para nie zdecyduje się na skorzystanie z alkoholu oferowanego przez salę weselną i postanowi sama zadbać o tego typu napoje, to warto zorientować się, czy nie występuje konieczność poniesienia tzw. opłaty „korkowej”. Na pewno wypada dopytać się również, czy cena za tzw. talerzyk ulegnie zmianie, gdy część gości zrezygnuje z przybycia na wesele. Dopiero po uwzględnieniu odpowiedzi na te wszystkie pytania jesteśmy w stanie ocenić właściwy koszt sali weselnej.

Pamiętajcie o klimatyzacji w miesiącach letnich

Klimatyzacja powoli staje się standardem weselnym, jednak w dalszym ciągu możemy natrafić na sale, które jej nie posiadają. Jeśli więc na stronie sali weselnej nie znajdziemy informacji wprost o tym, że znajduje się na niej klimatyzacja, to należy zdecydowanie o to dopytać. Nie ma bowiem

Materiał partnera