Perły Szklarskiej Poręby – Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki

Jedną z atrakcji górskich są wodospady, z których tworzą się spływające z gór potoki. Także w Karkonoszach znajdują się piękne wodospady, które warto zobaczyć na własne oczy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Wodospadu Kamieńczyka i Wodospadu Szklarki.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach – mierzy 846 m.n.p.m., a jego woda spada trzema kaskadami z 27 metrów. Za środkową kaskadą znajduje się grota, sztucznie wykuta przez Walończyków poszukujących tam przed wiekami ametystów i pegmatytów. Nazywana jest ona Złotą Jamą. Pod wodospadem znajduje się Kanion Kamieńczyka o długości 100 m i szerokości przy wodospadzie wynoszącej około 15 m (niżej zmniejsza się do 3 metrów).

Wodospad Kamieńczyka znajduje się na jednym ze szlaków prowadzących ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Nieopodal wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk”.

Przed II wojną światową wodospad Kamieńczyka miał status pomnika przyrody, jednak teraz jest on obszarem ochrony ścisłej, wchodzącym w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki

Ten wodospad jest drugim najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 520 m. n.p.m. i mierzy 13,3 m. Woda spada z niego szeroką kaskadą, która zwęża się ku dołowi i spiralnie skręca tworząc kocioł eworsyjny. Wraz ze swoim otoczeniem, wodospad stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki jest jednym z częściej odwiedzanych wodospadów w Karkonoszach, ponieważ znajduje się blisko drogi krajowej obok Szklarskiej Poręby. Oczywiście, nie jest to jedyny powód.

-Wodospad leży w malowniczym wąwozie, powyżej ujścia Szklarki do Kamiennej, otoczony pięknym lasem mieszanym. Prowadzi do niego szeroka dróżka, której zwieńczeniem jest platforma widokowa. Piękno wodospadu, jego otoczenie oraz łatwy dostęp sprawiają, że każdego dnia odwiedza go wielu turystów – przekonuje nasz rozmówca reprezentujący Pensjonat Dom Pod Koziołkami, będący świetną bazą wypadową do wycieczek w Karkonosze.

Obok tego wodospadu znajduje się schronisko „Kochanówka” – jedyny tego rodzaju obiekt na terenie Piechowic.

Oba wodospady są wspaniałymi dziełami natury, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Pamiętajcie, aby uwzględnić je w planie swojej wycieczki.

Materiał partnera